Tippek az otthoni vízfogyasztás mérsékléséhez
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/default_images/image_not_found.jpg?itok=cxG_mT8U)
Vajon ha meg kellene tippelni, hogy átlagosan napi hány liter vizet használunk el, mennyit mondanánk? 10 litert, 20-at vagy netán 50-et? Felmérések szerint a valós érték ennek többszöröse! A magyarok ugyanis átlagosan napi 140 liter ivóvizet használnak. Ráadásul ennek nagy részét sajnos elpazaroljuk.
Gondolj a jövőre!
A jelenlegi jóslatok szerint 2030-ra 40%-os lesz a globális vízhiány, ami azt jelenti, hogy gyermekeink, unokáink jövője múlhat azon, hogy mennyire tudatosan használjuk ma az egyik legnagyobb természeti kincsünket, az ivóvizet.
Nézzük először, miből áll össze a 140 literes napi átlagfogyasztás!
A fürdőszoba
Lehet, hogy meglepő, de a háztartások zömében a legnagyobb vízpazarló a hagyományos öblítésű WC-tartály, amely minden egyes lehúzáskor 10-15 liter értékes ivóvizet enged a csatornába. Ha naponta hatszor megyünk ki a mellékhelyiségbe, az azt jelenti, hogy minimum 60 liter vizet használunk el WC öblítésre.
Ha esetleg a fürdés hívei vagyunk a zuhanyzás helyett, akkor napi vízfogyasztásunk máris duplázódik vagy triplázódik, mert egy átlagos fürdés során nagyjából 100-120 liter vizet használunk el. Ezzel szemben a 3-4 perces zuhanyzáshoz mindössze megközelítőleg 40 liter vizet fogyasztunk. Ha tehát áttérünk a zuhanyzásra, napi 60-80 liter vizet takaríthatunk meg, ami havi már szinten nagyjából 2000 litert jelent. Ha Magyarország valamennyi lakosa áttérne a zuhanyzásra, akkor minden hónapban egy Kis-Balaton méretű vízmennyiséget tudnánk megőrizni a jövő nemzedékének.
Kell a folyó víz?
Nézzünk két másik sokat emlegetett példát, a fogmosást és a mosogatást! Mindkettőre igaz, hogy ha folyó víznél végezzük, akkor percenként átlagosan 8 liter vizet engedünk ki a csapból, azaz a két perces fogmosás alatt 16 liter, az öt perces mosogatás során pedig akár 40 liter vizet is leengedhetünk a lefolyón.