Klímával hűtés és fűtés: Mennyire hatékony az egyes évszakokban?
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2021/cikkek/klimaberendezes_futesre.jpg?itok=CcuGnqGr)
A klíma berendezések és rendszerek ma már egyre több helyen jelen vannak, hiszen komoly könnyebbséget jelentenek a nyári melegben, és a hidegebb napokon is. Joggal merülhet fel a kérdés azonban, hogy a kílmával fűtés és hűtés mennyire hatékony az egyes évszakokban és mikor is éri meg alkalmazni az ilyen berendezéseket.
Klímával hűtés a meleg nyári napokon
A klíma berendezések forgalmazása során a legnyomósabb érv, az ilyen berendezésekkel történő hatékony hűtés a mindennapokban. Egy modern inverteres klíma ugyanis nem csak hogy hatékony, de költségkímélő módon tudja lehűteni lakásunkat, vagy akár a teljes ingatlant is. Ezen a téren ma már sok típus közül választhatunk, amik között az úgynevezett split verziók a legelterjedtebbek. Ennek oka, hogy ezek ma már igen energiatakarékos működést tesznek lehetővé és áruk sem olyan kimagaslóan magas, így bárki számára elérhetőek.
Hogyan hűt a klíma?
A klíma berendezések működési elve, hogy a bennük található hideg, jellemzően -60 fokos folyadék hűti az inverter által beszívott meleg levegőt. A klíma kültéri egységének ventilátora a lakásból kivont hőmennyiséget távolítja el a forgása közben a hőcserélőről, a beltéri egység ventilátora pedig a szoba levegőjét áramoltatja át a rézcsövekben keringő hűtőközeg által lehűtött belső hőcserélőn. Így hűt a berendezés a lakásban. Emiatt egy klíma friss levegőt nem szállít a lakásba, teljesen zárt rendszerként működik. Emiatt a rendszeres szellőztetésre a hűtés mellett is szükség van, különben az elhasználódott levegő fejfájást és rossz közérzetet okozhat.
Mikor hűtsünk klímával?
A klímák esetében a hűtés bármikor hatékony lehet, de érdemes észben tartani, hogy mértéket tartsunk. 35 fokos melegben, ugyanis ne akarjunk 18 fokos hideget kicsikarni, mert az a klímát is próbára teszi teljesítmény terén, illetve az energiahatékony működést is kukába dobja. Ezért a legtöbb szakértő a témában azt mondja, hogy a klíma hűtési funkcióját a kinti hőmérséklethez igazítsuk. Mindezt tegyük úgy, hogy maximum 8-10 fokkal térünk el, tehát egy 35 fokos kánikulában, igyekezzünk 25 fokosra beállítani a klímát. Ezt ugyanis még biztosan és hatékonyan tudja előállítani a rendszer.
Klímával fűtés a hidegebb időszakokban
A klímák esetében a hűtés az elsődleges funkció, ugyanakkor a fűtést is megoldhatjuk segítségükkel. Ennek technikai oldala adott, hiszen a kültéri egységekben található jellemzően -60 Celsius fokos folyadék találkozik a kinti átlagos-10 fokos hőmérséklettel. Emiatt lényegében létrejön egy 50 fokos különbség, és ezt az energiát fogjuk hadra a kompresszor a fűtés segítésére. Lényegében így, amikor egy klímaberendezés fűteni kezd, akkor nem egy fűtőszálat kell elképzelni az eszközön, hanem csak a klíma működési elvét aknázzuk ki.
Hőszivattyú vs klíma
A mindennapokban gyakran keveredik a klíma és a hőszivattyú fogalma. A két berendezés bár azonos elven működik, viszont a klíma a szoba levegőjét fűti, vagy épp hűti, míg a hőszivattyú egy közvetítő folyadékkal teszi ugyanezt.
Mikor érdemes klímával fűteni?
A tapasztalat azt mutatja, hogy enyhébb hideg esetén működik a leghatékonyabban a fűtés klímával. Vagyis akkor, amikor a kinti hőmérséklet és a külső egységben lévő folyadék (kb. -60 C fok) között elég nagy még a különbség, de már fűteni kell. A mi éghajlati körülményeinket figyelembe véve ez az őszi, tavaszi időszakban szokott leggyakrabban előfordulni. A nagy hidegekben a kílmával való fűtés már kevésbé hatékony, mert a klíma folyadéka és a kinti levegő között csökken a hőmérséklet különbség. Emiatt pedig a fűtés sem lesz hatékony. Emiatt pedig kifejezetten az átmeneti időszakban lehet ideális választás a klímával való fűtés.