Home&Design

10 érv, hogy miért érdemes jól szigetelni az otthonunkat

A 21. század építészete az esztétikum és a komfort mellett komoly hangsúlyt fektet az energiatakarékosságra. A szigetelésnek rendkívül fontos szerep jut ebben a folyamatban. Minél jobb a homlokzati, födém és lábazati szigetelés, annál kevesebb energiát kell elhasználnunk az épület felfűtéséhez, lehűtéséhez. Összeszedtünk tíz érvet, hogy miért jobb jól szigetelt otthonban élni!

Kevesebb lesz a fűtési számla

Amennyiben régebbi építésű házunk van, a nyílászárók és az épületgépészet mellett fontos, hogy megvizsgáljuk az épület szigetelésének állapotát. Megfelelő vastagságú és minőségű szigetelés hiányában a következő hőveszteséggel számolhatunk: 20-25 % a födém és a tető irányában, 25-35 % a homlokzati falakon keresztül, 10-15 % a padlón át és 15-25% a nyílászárókon keresztül. Az utólagos homlokzatszigeteléssel, födémszigeteléssel rögtön megfogtuk az elillanó hő 55-65 %-át, és ha ehhez hozzávesszük azt is, hogy mennyit nyertünk a nyílászárókkal, máris a lakásunkban tartottuk a korábban elillanó hőenergia 80-90%-át!

Kevesebbet kell költeni klímára

Télen magas fűtésszámlával szembesülünk, nyáron magas villanyszámlával. Az épületek hűtésére ráadásul háromszor annyi energiát emésztünk fel mint a fűtésre! A megfelelő hőszigeteléssel kevesebbet fogjuk használni a klímát, a megfelelő árnyékolás és szigetelés együtt nyáron akár 5-7 °C-kal is csökkentheti a lakások belső hőmérsékletét. A fújható hőszigeteléssel jelentősen csökkenthetjük rezsiköltségeinket.

klíma télen fűtés spórolás villanyszámla

Nem kell aggódni a penészedés miatt

A jó szigetelés megvéd minket a penészedéstől. Ha nincs szigetelve egy ház, vagy rosszul kivitelezték a homlokzati szigetelést, hiányzik a födémszigetelés, akkor hiába építtettük be be a legmodernebb, legtökéletesebb nyílászárókat, az épület télen hamarabb fog kihűlni, nyáron pedig felmelegszik. Ráadásul a téli időkben a pára kicsapódik a hőhidakon és penészedés alakulhat ki.

Megfelelő szigeteléssel javulhat a házunk energetikai besorolása

Minél jobb a szigetelés és a házunk energetikai egyensúlya, annál jobb a komfortérzet, kevesebb a károsanyag kibocsátása, ráadásul az energetikai besorolás javulhat. Amennyiben használt házat újítunk fel, ezt a szempontot is mindenképp érdemes figyelembe venni, hiszen a szigeteléssel emelkedik a házunk értéke!

Akik új házat építenek, fontos tudniuk, hogy azoknak az épületeknek, amelyek 2022 június 30.-a után szereznek használatbavételi engedélyt, kötelezően teljesíteniük kell a közel nulla energiaigényű épületek energiahatékonysági előírásait! (A korábbi szabály a 2021. január 1. után épített házakra vonatkozott, azonban a 2021. március 13-án hatályba lépő szabálymódosításnak köszönhetően másfél év haladékot kaptak az új építésű házak, ez azt jelenti, hogy 2022. június 30.-a után kell teljesíteni az új előírásokat!) Minden újépítésű háznak el kell érnie legalább a BB energiaosztályt. Ettől természetesen magasabb beosztást is elérhetünk: AA, AA+, AA++.

Környezettudatos, energiatudatos otthonunk lesz

Rengeteg szó esik mostanában az energiatudatos otthon megteremtéséről. Nem mindegy, hogy mekkora egy családi ház vagy lakás károsanyag-kibocsátása, mennyi energiát pazarolunk el azzal, hogy az “utcát fűtjük”. De hogyan tudjuk úgy megépíteni az otthonunkat, hogy energiatudatosan működjön? A házak, lakások (akár utólagos) szigetelése, a korszerű nyílászárók vagy a megújuló energiaforrásból (napenergia, hőszivattyú, biomassza, esetleg vízenergia, szélenergia) származó elektromos áram, melegvíz és fűtési technológia mind fontos összetevői egy energiatudatos, huszonegyedik századi otthonnak.

Amennyiben ezeket a szempontokat figyelembe vesszük az otthonunk kialakítása vagy felújítása során, akkor nemcsak energiatakarékos, környezetbarát, de kifejezetten komfortos lakóhelyet tudunk magunknak és családunknak biztosítani.

Nő az ingatlan értéke

Jelentősen nőhet az ingatlan értéke, ha jól szigetelt a homlokzat, a födém, a lábazat. Természetesen ehhez az is szükséges, hogy jó nyílászárók legyenek az épületben és korszerű legyen a fűtésrendszerünk is.

Nő a komfortfokozat

Ezt akár tehettük volna a cikk elejére is. Az egyik legnagyobb érték a komfort, hiszen életünk nagy részét ebben az épületben fogjuk tölteni. Érezzük hát jól magunkat benne! Ha elképzeljük, milyen jól lesz üldögélni szeretteink körében egy hideg téli estén bent, a szép nappaliban, vagy nyáron milyen jó lesz behúzódni a hőség elől a hűs szobába. A jól kiválasztott homlokzati szigetelőanyaggal, födémszigeteléssel - hagyományos vagy fújható kiszerelésben - és megfelelő kivitelezéssel jelentősen nőni fog az épületben a komfortérzetünk. Télvíz idején nem hűl le olyan gyorsan az épület, nem érezzük azt, hogy hiába fűtünk állandóan, mégis hideg van. Nyáron pedig nem forr fel az agyunk a hőségtől már az első meleg nyári nap után. Megfelelő padlás szigeteléssel az épületünk télen megtartja a meleget, nyáron pedig nem engedi be a hőséget.

otthonos kényelmes meleg ház lakás otthon

Kevesebbet használjuk a kazánt és a klímát

Ha rosszul szigetelt a házunk, télen a kazánunk folyamatosan működik, hogy tartson egy alaphőmérsékletet, nyáron viszont rettentően meleg lesz a lakótér, olyankor a klímát kell pörgetni. A megfelelő szigeteléssel kevesebbet kell használni mind a két eszközt, így ritkábban kell szervizelnünk is.

Az épület komplexitásában gondolkozzunk

Akkor lesz igazán komfortos, fenntartható az épületünk, ha a szigetelés mellett gondot fordítunk arra, hogy megfelelő nyílászárók kerüljenek otthonunkba. Emellett vizsgáljuk meg azt is, hogy milyen módon korszerűsíthetjük a fűtési rendszerünket.

Lead fotó, fotók: Pexels /Roberto Nickson, Cottonbro, Max Vakhtbovych/

Oldalak

Video Így ünnepelte 2024-ben az Inspiráló Nőket a Femcafe
Home&Design
Lifestyle
Bár a legtöbb gyógynövénytől semmi baja nem lesz a kedvencednek, sőt, van egy olyan, amit semmiféleképpen nem szabad megennie, ugyanis komoly mérgezést is kaphat tőle az eb.
Sztárok
Az Irigy Hónaljmirigy tagjai, Sipos Péter és Sipos Tamás is kipróbálta magát a Legyen Ön is milliomos legújabb évadában. Egy gasztronómiai kérdés állította meg őket!
Sztárok
Sokan nem értik a mai fiatalság nyelvezetét, de ez a kilencvenes években sem volt másképp – akkoriban is rengeteg szleng kifejezés hódított. Vajon mennyire ismerik ezen szavak jelentését a Demjén-...
Home&Design
Tedd meg ezt az apró, de életmentő lépést még ma – hiszen az életed a legnagyobb érték!
Lifestyle
A zárkózottság nem hibaként vagy gyengeségként értelmezendő – sokszor az önvédelem egyik formája. Azok, akik nehezebben nyílnak meg, gyakran rendkívül mély és összetett személyiségek, akiknek...
Lifestyle
A szorongás leküzdése és az érzelmi egyensúly elérése nem mindig igényel bonyolult technikákat vagy hosszadalmas terápiákat. Néha egy egyszerű, de hatékony eszköz, mint a terápiás takaró, képes lehet...