Fillérekből építhetsz családi házat - Eláruljuk a titkát!
Gondoltad volna, hogy szalmabálákból is építheted a házad? Mi sem, de valóban jó ötletnek tűnik. A mezőgazdaságnak köszönhetően az ország bármely területén, gyakorlatilag bármilyen mennyiségben elérheted, olcsó és kitűnő hőszigetelő tulajdonsága miatt kiváló építőanyag.
Honnan jött az ötlet?
A szalmából való építkezés nem új keletű dolog, körülbelül 150 éve Amerikában európai telepesek építették meg az elsőt, majd később vályogtapasztással tették biztonságosabbá otthonukat. Tehát ez egy régi, de annál beváltabb módszer, ami a XX. század végétől második fénykorát éli. Mára szinte az egész világon elterjedt, ennek köszönhetjük, hogy Magyarországon immár több mint 30 újabb típusú szalmabála-ház épült. Igen, ez még nem valami sok, de reméljük, sokaknak elnyeri a tetszését, bizalmát és minél többen belemernek vágni az újításba.
Hogyan is épül?
A szalmabála felhasználásával épült házak szerkezetét a fa, falának és födémének építőanyagát „téglaként” maga a szalmabála adja kívül-belül agyagvakolattal erősítve. Ha fontosnak tartod a környezettudatosságot, akkor ezt az építkezési módot neked találták ki. A ház egyszerűen szuper, „télen fűt, nyáron hűt”. Kiváló hőszigetelésének köszönhetően télen minimalizálja fűtésköltségeidet, nyáron pedig csak szimplán nem gyulladsz meg a lakásban, vagy pont az ellenkezője, elkerülheted a kellemetlen nyári megfázást, amit a 17 fokos klíma alatt szoktál összeszedni. A szakértők ezt a módszert „csak” kétszintes házak építéséhez ajánlják, az ennél magasabbak sajnos nem felelnek meg a követelményeknek. Magyarországon a CereDom Kft. dolgozta ki a szalmaház építésének biztonságos módszerét, tehát ha úgy döntesz, hogy te is építkezésre adod a fejed, keresd fel őket és működjetek együtt.