Anyósnyelv - minden, amit az egyik legstrapabíróbb növényről tudni kell
Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az egyik legnépszerűbb szobanövényről, a szobai szanszeviériáról.
Anyósnyelv - szobai szanszeviéria
Az anyósnyelv vagy szobai szanszeviéria (latin nevén Sansevieria trifasciata) a liliomfélék családjába tartozik, mintegy 60 faja ismert. A növény, amely strapabíró jellege miatt sok háztartásban megfordul őshonos Afrikában és Ázsia egyes részein. A kínai kultúrában úgy tartják, hogy a Hét Isten azoknak adományozta az erényeket, akik ilyet tartottak otthonukban, ugyanis a szerencsehozó bambuszhoz hasonlóan ez is bevonzotta Fortuna ajándékát.
Levegőtisztító
A NASA korábban készített egy kutatást (1989-ben), melynek végeredményében megállapították, hogy mindössze 17 olyan levegőtisztító növény van, amely segít megszabadulni a triklóretilénhez, a benzolhoz vagy például a formaldehidhez hasonló káros, mérgező anyagoktól. Az anyósnyelv is ebbe a kategóriába tartozik, ezért nem csak mutatós dísze lehet a lakásnak, de praktikus is, mert jó hatással van az egészségünkre.
Virágzás
Az anyósnyelv hazájában nagyon magasra (akár több méteresre) megnőhet, a lakásban tartott idősebb változataira pedig jellemző, hogy rendszeresen virágot hoznak. Főként tavasszal találkozhatunk az apró, fürtös, fehér, világoszöld, lila vagy pinkes szépségekkel, melyeknek jellegzetes erős illatuk főként az esti időszakban érezhető.
Igényei és gondozása
Az anyósnyelv nem véletlenül az egyik legnépszerűbb szobanövény. Rendkívül szívós, strapabíró, igénytelen példány, ráadásul mutatós darab, ezért - ahogy már említettük - elég sok lakásban előfordul. A következőkben bővebben is bemutatjuk, hogyan érdemes őt gondozni, szaporítani és mire figyeljünk vele kapcsolatban.
Fény- és hőigénye
Az anyósnyelvnek a fény gyakorlatilag mindegy, napos helyen, félárnyékban, sötét körülmények között is megmarad (pont ezért szeretjük). Nyilván preferál egy bizonyos helyzetet (szűrt, az ablakon beáramló fényt), de alapvetően jól bír bármit. Illetve majdnem, hiszen a túl erős napsütéstől például a levelei megsárgulhatnak, ezért a 18 fok feletti hőmérséklet nem a legjobb barátja, ahogy télen a 10 fok alatti sem.