Szépítő pakolások szezongyümölcsökből
Édesapám még kisgyerek volt, egyik nap az iskolából hazaérkezve meglátta nagymamámat uborkaszeletekkel az arcán, s rohant papámhoz, hogy nézze meg, nagymamám magára pakolta az uborkasalátát.
Kertünk kincsestára
Déd- és nagyanyáink idejében nem nagyon voltak még csodatevő kozmetikai szerek, ha mégis, azokhoz nehéz volt hozzájutni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy semmit sem tettek szépségük megőrzése érdekében. Felismerték, hogy a kertben megtermő zöldségek és gyümölcsök segítségével egyszerűen, olcsón és hatékonyan vehetik fel a harcot a ráncok és az időjárás viszontagságai ellen, bőrük és hajuk szépsége, védelme érdekében.
A pakolások legfontosabb összetevője egy-egy szezonális gyümölcs, s többségükben fontos szerephez jut valamilyen (erjesztett) tejtermék is, ezek ugyanis gyümölcssavakat tartalmaznak, melyek azon proteinláncoknak a lebontásával fejtik ki hatásukat, amelyek nem engedik leválni a bőr felszínéről az elhalt hámsejteket.
Segítségükkel eltávolítható a fiatal sejteket fedő elhalt bőrréteg. Az AHA-savak hozzájárulnak a bőr megtisztulásához, az elzáródott pórusok megnyílásához, emellett feszesebbé varázsolják a bőrt és lágyítják a finom ráncokat. A gyümölcssav a kisebb bőrhibák kezelésére is ideális eszköz. Kleopátra erjesztett szamártejben fürdött, a francia udvar hölgyei pedig borban mostak arcot, hogy bőrük sima, rugalmas és hibátlan maradjon – mindkét nedű AHA-savakat tartalmaz.
Íme, néhány pakolás szezongyümölcsökből, amelyek széppé és üdévé varázsolják bőrünket!
Görögdinnye: Őshazája a Kalahári-sivatag, ahol vadon még ma is előfordul. Nem tudni pontosan, hogy termesztésének kezdetei mikorra vezethetők vissza, az első görögdinnyeszüret – a fáma szerint – ötezer éve volt, Egyiptomban. A gyümölcs Afrikából a magok széthordásával terjedt szét Európában. A dinnye magas víztartalommal rendelkezik (90-95%), ezért hidratálja és frissíti a bőrt, valamint eltünteti az apróbb ráncokat, vitamin- és ásványianyag-tartalma is jelentős. Béta-karotinban gazdag voltának köszönheti sejtmegújító hatását, ezért az égett bőrterület kezelésére is alkalmazhatjuk.
Pakolás: Pépesítsünk össze egy szelet dinnyét, a felesleges vizet csavarjuk ki belőle, majd helyezzük az arcra.
Alma: Az almát már a korai kőkorban ismerték, a rómaiak kezdték el termeszteni, s a középkorban igen kedvelt gyümölccsé vált: bort, pálinkát készítettek belőle, a vásárokon pedig nagy keletje volt a sültalmának. Az alma mitikus történeteink közül néhánynak jelentős szereplőjévé vált, hiszen Ádám és Éva azért űzettek ki a Paradicsomból, mert ettek a tiltott gyümölcsből, s a trójai háború kirobbanásához vezető eseményekben is része volt egy bizonyos almának.
Pakolás: Egy fél almát turmixoljunk össze pár kanál joghurttal, túróval vagy tejszínnel, s fél óráig hagyjuk a bőrön. Hatására erősödik a bőr természetes savvédő képessége, a tompa, fénytelen bőr élénkebbé válik, elhalványulnak a szeplők és a pigmentfoltok.
Körte: A közép-ázsiai Tien-san hegységből származik, Nyugat- és Közép-Ázsiában vadon is megterem, Európa mérsékelt éghajlatú tájain háromezer éve termesztik. Érdekesség, hogy a rómaiak például nem nyersen fogyasztották, hanem párolva egy kis mézzel meglocsolva, a francia királyok udvarában pedig luxusételnek számított. A körte jelentős C-vitamin és réz forrás, antioxidánsokban is bővelkedik.
Pakolás: A gyümölcsöt pürésítsük és keverjük össze túróval, joghurttal vagy tejszínnel, majd kenjük rá az arcunkra. A pakolás eltávolítja az elhalt sejteket, fáradt bőrünk ragyogóvá válik.
Szilva: Őshazája a Földközi-tenger keleti medencéjének környéke, először valószínűleg Szíriában, Iránban, Örmény-, Görög- és Törökországban kezdték el termeszteni, a római író, Ovidius megemlíti Átváltozások című művében. Európában gyorsan elterjedt. A szilva 85%-a víz, vitaminokat, káliumot, magnéziumot, vasat és foszfort tartalmaz.
Pakolás: Turmixoljunk össze 3 nagyobb szem szilvát, adjunk hozzá 2 csepp citromlevet s egy tojás felvert habját. A keveréknek ránctalanító, feszesítő, pórusösszehúzó hatása van.
Ribizli: Ázsiából érkezett hozzánk, Európába. A középkorban a növénytermesztés a szerzetesek feladata volt, tehát a XIV. században kolostorokban kezdték meg a ribizli termesztését. E gyümölcsnél magasabb C-vitamin tartalommal csak a csipkebogyó rendelkezik, vastartalmának köszönhetően feszesíti, táplálja és méregteleníti a bőrt, valamint eltünteti a májfoltokat.
Pakolás zsíros bőrre: 3 dkg ribizli, 2 dl natúr joghurt, 1 evőkanál méz, 1 evőkanál zabkorpa, pár csepp citromlé.
Négy tanács, amit érdemes megfogadni:
A pakolások felhelyezése előtt arcunkat mindig tisztítsuk meg.
A pakolásokat száradásig hagyjuk fent az arcon, ez körülbelül 15-20 percet vesz igénybe.
A pakolást langyos vízzel mossuk le arcunkról.
Ha a pakolásokat hígnak találjuk, gyógyszertárakban kapható sűrítő anyagokkal kezelhetjük őket (pl: hydrophil nonion), vagy vehetünk zsíros pakolásalapot, amihez csak hozzá kell adni a pépesített gyümölcsöt.