Problémás bőr - alapvető tanácsok a kezeléshez
A bőrünk megfelelő ápolása a szépség karbantartásához elengedhetetlen. Tényleg napi szinten szükséges foglalkoznunk vele, hiszen a megjelenésünk része, ezért fontos, hogy óvjuk. Számos típus létezik, de talán a legtöbb gond a problémás bőrrel van, így ha most magadra ismertél, olvass tovább - adunk néhány tanácsot a helyes kezelésére.
"Mi a probléma? A bőröm"
A bőrproblémák tüneteikben és súlyosságukban eltérnek. Lehetnek ideiglenesek vagy tartósak, fájdalommentesek vagy fájdalommal járók. Egyeseknek szituációs okai vannak, mások genetikai eredetűek. Mi most a gyakrabban előforduló, enyhébb, főként a fiatal korosztályt érintő témákkal foglalkozunk, ezekre keressük a megoldást. Amennyiben te is olajos, aknéra, kipattogásra, mitesszerre hajlamos bőrrel rendelkezel, a cikk neked szól. Bár ma már számos minőségi termék van a piacon, amely képes bizonyos szinten visszaszorítani a problémák rendszeres jelentkezését, ritkább az olyan lehetőség, hogy tényleg egy életre megszabaduljunk a kellemetlenségektől.
Problémás bőrünk sok mindentől lehet. Ha genetikai, akkor is lehet kezelni, azonban jobban fennáll a veszélye, hogy a gond idővel újra előjön. Talán szerencsésebb az a helyzet, amikor a kellemetlen tüneteket valamilyen allergia, ételintolerancia vagy akár a hormonrendszer borulása okozza - ezeket ugyanis egyszerűbb orvosolni, mert átmenetiek.
A következőkben olyan általános, de bevált módszerekről olvashatsz, amelyek garantálják, hogy sokkal kevésbé kell majd erőfeszítést tenned a problémás bőröd kezelésére, ha betartasz néhány egyszerű szabályt, elfogadsz pár tanácsot.
A bőrápolási rutin, amely kontrollálja a faggyútermelést
Fontos, hogy a problémás bőrre használt termékeknek nem komedogéneknek kell lenniük, vagyis nem tömíthetik el a pórusokat, és olajmentesek - mondja Melanie Palm bőrgyógyász. Egy-egy krém kiválasztásakor érdemes olyan címkékkel ellátott típusokat keresni, amelyek aktív összetevőket tartalmaznak - mint például a kén, a retinol és a szalicilsav -, mert ezek elősegítik az olajmirigyek normális működését.
Az is lényeges, hogy a nehéz, zsíros készítmények helyett preferáljuk inkább a könnyebb textúrával rendelkező termékeket - ide tartoznak a szérumok és a gélek. Ami a tisztítást illeti, a szelídség kulcsfontosságú. Tehát a hámlasztást redukáljuk heti kettőre. Erre azért van szükség, mert a túlzott tisztítás és a túl durva súrolás fokozott olajtermeléshez vezethet.
A maszkok használata szinte kötelező. Az agyagmaszk (hetente kétszer) elősegíti az olajfelesleg csökkentését. Fontos a napi hidratálás, valamint a fényvédő viselése is. Előbbi furcsának tűnhet, hiszen miért kellene hidratálni az alapvetően olajos bőrünket? Nem szabad elfelejtünk azonban, hogy a megfelelő vízháztartás kiegyensúlyozza a faggyútermelést, így az is lényeges, hogy a külsőleg alkalmazott termékek mellett sok folyadékot - vizet - is fogyasszunk.
Az igazi probléma - az akné kezelése
Aknét, pattanást és egyéb ezekhez hasonló elváltozást nem csupán a pórusokban összegyűlt szennyeződés okozhat. Más eredetű is lehet a kellemetlenség, többek között:
- hormonális faktor: a fő ok az androgénszint emelkedése. Az androgén egyfajta hormon, amelynek szintje a serdülőkor kezdetekor emelkedik. A nőknél ösztrogénné alakul. Az emelkedő androgénszint hatására a bőr alatti olajmirigyek növekednek. A megnagyobbodott mirigy több faggyút termel, a túlzott faggyú lebonthatja a sejtek falát a pórusokban, ami baktériumok növekedését okozhatja;
- androgént és lítiumot tartalmazó gyógyszerek;
- zsíros kozmetikumok;
- hormonális változások, érzelmi stressz;
- menstruáció;
- terhesség;
- ételallergia.
A kezelés függ attól, milyen típusú problémával van dolgunk, az úgynevezett "severe acne"-ra (szinte folyamatosan jelenlévő, problémát okozó, fájdalmas, összefüggő bőrhiba) leginkább gyógyszeres kezelést szoktak javasolni a bőrgyógyászok, de ehhez mindenképp érdemes konzultálni az orvossal. Az általános, átmenetileg jelentkező pattanást az alábbiakkal kiküszöbölhetjük:
- hatásos a szalicilsav;
- a retinol;
- a teafaolaj (nekünk ez vált be a leginkább);
- a rezorcin (a mitesszerek ellen a legjobb);
- az alkohol - utóbbi nagyon szárítja is a bőrt, ezért a mennyiséggel óvatosan bánjunk, illetve lehetőség szerint csak az érintett területre kerüljön az anyagból.
Megelőzés - 10 parancsolat
- Naponta legfeljebb kétszer moss arcot meleg vízzel és arctisztítóval.
- Ne dörzsöld a bőröd, és ne nyomkodd ki a pattanásokat, mert ez a fertőzést fokozhatja, nagyobb duzzanatot okozhat.
- Kerüld az arcod érintését. Beszélgetéskor tartsd távol a telefont is, mivel ezen is lehetnek bőrmaradványok, illetve faggyú.
- Gyakran moss kezet, különösen krémek vagy sminkek alkalmazása előtt.
- Válassz sminket érzékeny bőrre és kerüld az olajos termékeket.
- Távolítsd el a sminket alvás előtt - ez nagyon fontos, legtöbbször a pórusokban összegyűlt szennyeződést a sminkmaradványok okozzák.
- Tartsd a hajad tisztán - ez is összegyűjti a faggyút és a bőr maradványait. Kerüld a zsíros hajtermékeket, például azokat, amelyek kakaóvajat tartalmaznak.
- Kerüld a túlzott napsugárzást, mert ez a bőr nagyobb mértékű faggyútermelődését okozhatja.
- A szorongás és a stressz sem tesz jót, mivel növelheti a kortizol és az adrenalin termelését, amelyek súlyosbítják a pattanásokat.
- Edzés után azonnal moss arcot!