Egy kis szépségtörténelem - Így harcoltak az izzadás ellen!
Bár ma már természetes a dezodorok használata, fejlődésük hosszú és kihagyásoktól sem mentes múltra tekint vissza. Rögös út vezetett az ókori praktikáktól a mai, káros anyagoktól mentes dezodorokig.
Az ókor és a kellemetlen szagok
A testszag semlegesítése nem minden korban és különösen nem minden nemzet tagjai számára bírt jelentőséggel. Szeretünk úgy gondolni az ókori Görögországra, mint a kultúra bölcsőjére, ám ők nem fordítottak különösebb gondot az izzadtság kellemetlen illatának elfedésére.
Kleopátra
A dezodorálással kapcsolatban az első írásos feljegyzések Egyiptomhoz, pontosabban a hiúságáról és szépségéről ismert uralkodónőhöz, Kleopátrához kötődnek. A királynő híres tejes fürdői közben használtak citrom és fahéj keverékéből készült pasztát a hónalj környékén, hogy ezzel fedjék el a kellemetlen illatokat. De azzal is tisztában voltak, hogy a szagok kialakulása összefügg a szőrzettel is, így hónaljukat már borotválták is. Arról nincsenek információink, hogy ismerték-e a holttengeri ásványokat, az argán olajat, az aloét vagy a kókuszolajat, de valószínűleg ők is szívesen használták volna ezeket, akár alapanyagként vagy bőrápolóként is.