Alexander McQueen tündöklése és bukása
Az angol divat huligánja halála után még sikeresebb, mint életében volt.
Kezdetben csak nővéreinek varrogatott
Sok olyan művészt találunk a történelemben, akiket életükben nem becsültek meg, haláluk után viszont annál inkább. Gondoljunk csak Vincent Van Gogh-ra, aki élete során mindössze egyetlen festményét volt képes eladni. Manapság meg dollármilliókat ér minden vászon, amihez hozzáért az ecseteivel.
Alexander McQueen esetében azért nem ez a helyzet. Az angol divattervező már élete során nagyon szép sikereket ért el, ruhakollekcióit hírességek viselték, és az angol királynő is kitüntette. Mikor azonban tavaly februárban, mindössze negyven évesen öngyilkos lett, igazi legendát teremtett maga körül.
McQueen Londonban látta meg a napvilágot, egy szegény körülmények között élő család hatodik gyermekeként. Önerőből küzdötte fel magát a csúcsra. Tehetsége már korán megmutatkozott, eleinte nővéreinek varrt szebbnél szebb ruhákat.
Tizenhat éves korában tanulónak állt a Savile Row egyik szalonjába, mely olyan vendégeket mondhatott magáénak, mint például Károly herceg.
Innen egyenes út vezetett a sikerhez a fiatal divattervező számára. Egy rövid ideig Japánban is tanulta a mesterségét, majd 1993-ban előrukkolt első kollekciójával. Egy évvel később már oktatott is, és megszerezte a legrangosabb londoni művészeti főiskola designer-diplomáját.
Vizsgakollekcióját „Hasfelmetsző Jack” névre keresztelte, és nagy siker lett, minden egyes darabját felvásárolták. McQueen pedig már a kezdetektől fogva folyamatosan sokkolta a közvéleményt, nem véletlenül kapta meg az angol divat huligánja sokat sejtető titulusát. Sokszor illették őt olyan vádakkal, hogy ruhái hímsoviniszta eszméket, vérontást, fétisimádatot közvetítenek. A negatív kritikák ellenére a kilencvenes évek közepére a Givenchy-hez került, de itt nem találta meg a helyét. A polgárpukkasztó McQueen nem tudott beilleszkedni a sokak által Audrey Hepburn kecsességével és bájával azonosított divatcéghez.
Divatbemutatóival rendszeresen sokkolta a közönséget
Mielőtt távozott volna, azért néhányszor sokkolta a divatbemutatók közönségét. Ő volt például az első, aki testi hibás modellt alkalmazott. Aimee Mullins modellnek mindkét lábát amputálni kellett, McQueen show-ja során pedig bonyolult faragású falábakon jelent meg a kifutón.
Végül megnyitotta a saját divatházát, ahol végre szabad kezet kapott. Üzletei megnyíltak a világ szinte valamennyi nagyvárosában. A tengerentúlon is sikert sikerre halmozott, az Amerikai Divattervezők Szövetsége az év külföldi divattervezőjének választotta. McQueen mellesleg 20 éves korától kezdve nyíltan felvállalta homoszexualitását, 2000-ben pedig össze is házasodott George Forsyth dokumentumfilmessel. A jachton tartott szertartáson Kate Moss töltötte be a koszorúslány szerepét.
Öngyilkossága meglehetősen váratlanul ért mindenkit. Az általános nézet, hogy édesanyja halála miatt vetett véget az életének. Mindig nagyon közel állt ugyanis hozzá, és nem tudta feldolgozni elvesztését. Anyja temetése előtt egy nappal felakasztotta magát, mindössze negyven évesen. A szürreális ruhadarabjairól, hihetetlen fantáziájáról és provokatív megoldásairól ismert tervezőt a Szent Pál székesegyházban helyezték örök nyugalomra, az ezt követő Londoni Divathéten pedig minden róla szólt. A divatvilág egyöntetűen gyászolta Alexander McQueen-t.
Ma Hollywood egyik legtrendibb márkájának számít
Halálát követően aztán valósággal megrohamozták a ruhaüzleteit, Londontól New Yorkig mindent elkapkodtak. Halála után tehát még sikeresebbé vált, mint életében. Ez rajta már nem segít, de Hollywoodban a legtrendibb tervezővé avanzsált, a legutóbbi MET gálán, ami a hollywoodi elit egyik legmagasabb presztízsű eseménye, idén szinte nem is lehetett olyat találni, aki ne McQueen kreációban jelent volna meg a vörös szőnyegen. És azt se felejtsük el, hogy annyi hezitálás után végül a királyi család választása is rá esett: Kate Middleton is Alexander McQueen-ben kelt egybe Vilmos herceggel.
A galériában néhány McQueen által tervezett ruha látható