Veled előfordult már? Ezek a fogcsikorgatás okai
Az éjszakai fogcsikorgatás az a jelenség, amely leginkább a velünk együtt alvó személyeket zavarhatja, de nem csak ezért érdemes oda figyelni rá. Számos oka lehet annak, ha valaki csikorgatja a fogait álmában és ezeket az okokat érdemes minél előbb kikezelni.
Ez a kizárólag éjszaka jelentkező tünet nem csak a fogak csikorgatásátl jelentheti, hanem a fogak akaratlanul erős összeszorítása is figyelmeztető jel lehet. Ezek a tünetek általában fiataloknál vagy gyermekeknél jelenik meg és többnyire valamilyen stresszes állapot áll a háttérben.
Ha sokáig nem kezelik a tüneteket, az komolyabb problémákat is okozhat, Ezért érdemes nem figyelmen kívül hagyni a figyelmeztető jeleket.
Okai
A fogcsikorgatás okai között leginkább a stressz, a belső feszültség állhat, de ugyanúgy az okok között szerepelhet a fogak vagy az állkapocs szabálytalan helyzete. De ilyenkor érdemes megvizsgáltatni még a fogtöméseket, sőt akár a fogpótlásokat is. Ugyanis ha nem szabályosan lettek ezek a beavatkozások megcsinálva, azok ugyanúgy fogcsikorgatáshoz vezethetnek.
A fogcsikorgatás következményei
A fogcsikorgatás miatti nyomás főleg a fogazatban, illetve az állkapocs ízületeiben okozhatnak elváltozást. Egyrészt a folyamatos súrlódás miatt a fogak felszíne kophat, de ha hosszú ideig nem kezelik a problémát, akkor akár a fogak helyzete is megváltozhat, amit már csak szabályozással lehet helyre hozni. súlyosabb esetben pedig akár egyes fogak ki is lazulhatnak a folyamatos nyomástól.
De nem csak a fogakban tehet kárt a rágó izmoknak sem tesz jót. Egy idő után pedig akár ki is kophatnak, ami miatt rágáskor kattogó hangot hallhatunk, de akár erős fájdalommal is járhat az ízületek kopása.
Kezelése
Több féle megoldás is létezik a probléma megoldására. Az egyik, hogy egy műanyag sínt helyez a fogorvos a fogakra, amit csak éjszaka kell viselni, ezzel megóvhatjuk a fogunkat. Ezen kívül pedig a sín segít abban, hogy az állkapocs izmai egész éjszaka ellazult állapotban legyenek, így csökkentve az esélyt arra, hogy összenyomódjanak a fogak.
Azonban ha a probléma hátterében nem fogászati problémák állnak, hanem lelki, akkor érdemes legelőször azt kezelni. Akár pszichológus segítségét is lehet kérni, de vannak különféle tornák, amellyel az arcizmokat is ellazíthatjuk, illetve érdemes kipróbálni a különféle stressz oldó technikákat is.