Honnan tudhatod, hogy alkalmas vagy szürkehályog műtétre?
Az állami egészségügyi rendszerben szürkehályog műtétre várakozókról minden korábbinál többet lehet hallani manapság. Fókuszba került egy olyan szemészeti betegség, melynél a mihamarabbi beavatkozással megakadályozható az életminőség jelentős romlása. A szemlencse elszürkülésével a látás beszűkül és jelentősen megromlik, és ez az állapot mindaddig fennmarad és tovább romlik, amíg sor nem kerül a beavatkozásra. De mi is tulajdonképpen a szürkehályog? Hogyan történik annak műtéti kezelése? S egyáltalán alkalmas-e minden érintett a műtét elvégzésére? Cikkünkben ezen kérdéseknek járunk most utána. (x)
Mi a szürkehályog?
A szürkehályog nem más, mint a szemlencse elszürkülése, innen az elnevezés is. Az alapvető probléma az, hogy a betegség látásromlással jár. Ha már kialakult a szürkehályog, akkor a szemüveg sem segít a látásélesség javításában. Ilyenkor a műtét jelenti az egyetlen hatékony beavatkozást, mely során egy mono- vagy trifokális műlencse kerül az elhomályosult szemlencse helyére. A beültetés rutinműtét, az állami egészségügyben azonban hosszú a várólista. A magánegészségügyi szolgálatóknál is érdemes érdeklődni, várni itt is kell, de kevesebbet, mint az állami rendszerben.
Több szemészeti központ weboldalán (mint például a https://www.budaiszemeszet.hu), online alkalmassági tesztet is ki lehet tölteni az egyes szemészeti beavatkozások előtt. Olyan területekre kérdez rá a teszt, mint az életkor, a szemüveg viselési szokások, az első szemüveg viselésekor betöltött életkor, vagy a látásra vonatkozó információk. Nem mindegy az sem, hogy a szürkehályog mellett van-e egyéb szemészeti vagy belgyógyászati probléma.
Fiatalabb korban is előfordulhat
A látás az életminőséget jelentősen befolyásoló tényező. A szürkehályogról úgy tartják, hogy csak az idősek megbetegedése, pedig fiatalabb korban is előfordulhat, akár a szemet ért erős ütés hatására is kialakulhat. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ha nem megfelelő a látás, akkor azonnal forduljunk szakemberhez, aki a megfelelő terápia megkezdésével vagy dioptriás kiegészítőkkel nagymértékben javíthatja a látásélességet. Ha valamilyen szemészeti problémával küzdünk, akkor mindenképp javasolt az évenkénti szemészeti szűrővizsgálat, de egészséges szem esetén sem árt kétévente elmenni egy ellenőrzésre. 40 éves kor felett lehet arra számítani, hogy a távoli szemüveg mellé egy olvasószemüvegre is szükségünk lesz, ez a szemlencse rugalmasságának csökkenésével függ össze.
Tünetek
Ha tapasztalod a szürkehályog tüneteit (homályos látás, halovánnyá váló színek, a reflektorok, lámpák káprázása, rossz éjszakai látás, kettőslátás, folyamatos dioptria romlás), akkor nem érdemes halogatni a szemészeti vizsgálatot, minél korábban vágsz bele a műtétbe, annál hamarabb tapasztalhatod meg újra az életlátás élményét. A fájdalommentes, rutin eljárástól kár tartani, hiszen olyan értéket kaphatunk vissza rajta keresztül, mely semmi mással nem pótolható.