A szakemberek szerint nem létezik szexfüggőség, hiába hivatkozik erre Weinstein
A zaklatási botrány margójára.
A Weinstein-gate
Amióta a New York Times és a New Yorker tényfeltáró riportjai nyomán kiderült, hogy Harvey Weinstein évtizedeken át szexuálisan zaklatott színésznőket, szinte csak a hollywoodi producer nevével van tele a világsajtó. A filmes szakma állítólag már régóta tudott a dologról, de egészen mostanáig senki nem mert szólni. A botrány kirobbantását követően azonban egyre-másra jelentkeztek az áldozatok: hogy csak a legismertebbeket említsük, Rose McGowan, Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie és Cara Delevingne is elmondta saját rémisztő történetét a 65 éves Weinsteinnel kapcsolatban. Mostanra a producer karrierje és magánélete is mélypontra került: cége, a The Weinstein Company elbocsátotta, az Amerikai Filmakadémia kizárta soraiból, ráadásul a felesége 10 együtt töltött év után beadta a válókeresetet. Weinstein jelenleg egy arizonai rehabilitációs központban van, ahova közvetlenül azután utazott el, hogy a lánya házában öngyilkossággal fenyegetőzött. Szexfüggőséggel kezelik.
Létezik olyan, hogy szexfüggőség?
A Weinstein-gate miatt újra előtérbe került a szexfüggőségnek nevezett betegség. Ez a webbeteg szerint egyfajta kényszert és függőséget jelent, olyan csillapíthatatlan nemi vágyat, amely kontrollálatlan reakciókhoz vezet - a szexuális tevékenység és a kielégülés keresése pedig az érintettek egész életvitelét áthatja. Csakhogy a szexterapeuták és pszichológusok nagy része azt állítja, nem létezik olyan kór, hogy szexfüggőség. Sőt ennél tovább is mennek: szerintük sokan csak arra használják a „diagnózist”, hogy megmeneküljenek a következményektől.
Tény, hogy a szexfüggőséggel kapcsolatban sok a homályos részlet. Egyelőre nem készültek olyan reprezentatív felmérések, amik segítségével meg lehetne állapítani, milyen gyakran fordul elő, de azt sem lehet biztosan tudni, hogy melyik nemre jellemző a leginkább. A mentális rendellenességeket meghatározó DSM IV-ben önálló kórképként még nem szerepel, de a viselkedési addikciók csoportjába beletartozik. Külön szexfüggőség alcsoport viszont nincs, így kritériumait sem lehet pontosan meghatározni. Még az sincs pontosan kimondva, mi az a gyakoriság, amikor már szexfüggőségről beszélhetünk, ez pedig alapjaiban rengeti meg a kór létezéséről alkotott elméletet.
Lapozz, a cikk folytatódik a következő oldalon!
Fotó: Instagram
Oldalak
This is a modal window.