Mit tegyek, ha egy hetet késik a menstruációm? - a nőgyógyász válaszol

A menstruáció késése minden nő életében előfordulhat és a legtöbbször izgalomra ad okot. Ám nem minden esetben okozza terhesség, orvos-szakértőnktől megtudhatod, milyen tényezők okozhatják még a havi ciklus felborulását.
A nőgyógyász válaszol - Dr. Joó József Gábor
Nőgyógyászati rovatunkban Dr. Joó József Gábor, szülész- nőgyógyász, klinikai genetikus, klinikai farmakológus válaszol a leggyakrabban felmerülő kérdésekre. Joó doktor 2006-ban PhD- fokozatot, 2015-ben habilitált doktori címet szerzett, 2017 óta pedig a Magyar Tudományos Akadémia doktora. Kiemelkedően fontosnak tartja, hogy a rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatok: méhnyakrák- szűrés, HPV- teszt, nőgyógyászati ultrahang- vizsgálat, illetve a korszerű, aktuális alapelveken nyugvó várandósgondozás egyaránt a női egészségkultúra alapvető részét képezzék. Szakértőnkről és tevékenységéről többet megtudhattok orvosi honlapján.
Mit tegyek, ha egy hetet késik a menstruációm?
• Első lépések
Első lépésként érdemes a mensesnaptárt átnézni, és megbizonyosodni, hogy az előző hónapokban milyen hosszúságúak voltak a ciklusok; csak ezek után lehet biztosan megállapítani, hogy valóban késik-e a vérzés. Többek között ezért is javasolt minden nőnek mensesnaptárt vezetni, mert alapvető jelentőségű lehet akár a várandósság korának, akár a ciklus időbeli ingadozásainak a megítélésében.
• Terhességi teszt
Ha a menstruáció késése valóban fennáll, 7 napos csúszás esetén már szóba jön terhességi teszt végzése, ami pozitív eredmény esetén utalhat terhességre. A pozitív terhességi tesztet a szülészetben a terhesség valószínűségi jelének tekintjük, vagyis előfordulhat, hogy a teszt nem terhes állapotban is pozitív eredményt mutat.
• Koraterhességi tünetek
Emellett érdemes figyelni a jellegzetes koraterhességi tünetek (mellfeszülés, émelygés, hányinger, nagyobb alvásigény stb.) megjelenésére is, amik erősíthetik a terhességre vonatkozó gyanút. Fontos, hogy pozitív terhességi teszt birtokában mielőbb kezdjük meg a rendszeres, naponkénti, legalábbi 400 mikrogramm dózisú folsavpótlást. Ennek azért van különösen nagy jelentősége, mert a folsav nagy hatékonysággal biztosítja bizonyos központi idegrendszeri fejlődési rendellenességek (velőcsőzáródási rendellenességek) megelőzését. Egyébként is a terhesség korai, nagyjából a 12-13. hétig tartó időszaka a legérzékenyebb fázis, ekkor alakulhat ki a fejlődési rendellenességek túlnyomó többsége. Ezek megelőzésében fontos -a folsav rendszeres alkalmazása mellett- azoknak a terhességi ártalmaknak (teratogén ártalmak) a kerülése, melyek növelhetik a magzati rendellenességek kialakulásának kockázatát. Ide tartozik a gyógyszerszedés, a röntgenvizsgálat, bizonyos fertőzések, vegyi anyagokkal való érintkezés stb. Abban az esetben, ha bármelyik ezek közül koraterhességben felmerül, a nőgyógyászati vizsgálat mellett genetikai tanácsadás is javasolt.
• Stressz és védőoltás
Az első terhesgondozási vizsgálatra abban az esetben jelentkezzünk be, ha a vérzés legalább 12-14 napja késik, hamarabb ugyanis az élő koraterhesség ultrahangvizsgálat révén biztonsággal még nem igazolható. Panasz, vérzés, alhasi görcs esetén természetesen azonnali szakorvosi vizsgálat javasolt. Abban az esetben, ha a vérzés késése mellett a terhességi teszt negatív eredményt mutat, további várakozás tanácsos. A menses csúszása egyéb tényezők (stressz, fizikai terhelés, gyógyszerszedés, védőoltás stb.) miatt is előfordulhat. Ha további 1-2 hét után sem jelentkezik a menstruáció, nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat-konzultáció indokolt.
Leadfotó, fotó: 123rf, dr. Joó József Gábor
Oldalak
