Mandula az érrendszernek
Tudod, mi miden van a mandulában? És azt hogy mire jó? Nem? Sokan vagyunk így ezzel. Egy nemrégiben végzett kutatásban számos jótékony hatását fedezték fel.
A rendszeres mandulafogyasztás kedvezően befolyásolja a vér koleszterinszintjét, és segít megőrizni az inzulinérzékenységet, vagyis a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a diabétesz lefolyását is jótékonyan befolyásolja.
A kutatásban 65, ötvenes éveik közepén járó felnőtt vett részt. A résztvevők mindegyikére a cukorbetegséget megelőző, emelkedett vércukorszint volt jellemző. A társaság felének a napi étkezése 20%-át a csonthéjas tette ki, míg a másik ugyanazon diétát kapta csak mandula nélkül.
A vizsgálat során a kutatók rendszeresen mérték a résztvevők koleszterinszintjét és inzulinérzékenységét. A vizsgálat végén kiderült, hogy a mandulát fogyasztók LDL-koleszterin-szintje drámai mértékben csökkent, valamint javulás állt be inzulinérzékenységükben is - ily módon érrendszeri és diabéteszkockázatuk is jelentősen mérséklődött.
Mi is van benne?
A mandula B1-, B2-, B6- és E-vitamint, az ásványi anyagok közül pedig rengeteg káliumot, kalciumot, magnéziumot és foszfort tartalmaz. Ennek köszönhetően táplálja a csontokat, fogakat, idegeket, izmokat, illetve segít menstruációs fájdalmak idején is. Nyomelemei közül a vas, a mangán és a cink kiemelendő.
A belső, barna maghéjat nem érdemes eltávolítani, mivel értékes antioxidáns-tartalma védi meg a magbél olaját a légköri oxigéntől és az avasodástól.
A korábban végzett tanulmányok is igazolták már, hogy a mandula jó hatással van a szív- és érrendszerre, valamint serkenti a tüdő és az egész légzőszervrendszer működését is. Azonban a keserű mandulával nem árt óvatosnak lenni, mivel ciánmérgezést is okozhat. Ezzel szemben az édes mandula magja nem mérgező, csak éretlen állapotban és kis mennyiségben tartalmaz ciánvegyületet, a keserű mandulából gyerekek esetében már néhány szem is mérgezést okoz.