Hűtés légkondi nélkül? Igen!
A nagy nyári melegben szinte automatikusan a légkondi után nyúlunk, ha le akarjuk hűsíteni a helységet, ahol éppen vagyunk. Ám mára már köztudott, hogy vigyázni kell vele, mert súlyos betegségeket okozhat. Akkor mi a megoldás? Létezik pár trükk, amelyet bármikor bevethetünk, ha hűsítésre vágyunk.
Ha forróság, akkor meleg leves
A meleg időben általában jeges italokkal igyekszünk hűsíteni magunkat, pedig - első hallásra furcsának tűnhet - a forró italok sokkal inkább lehűtenek. A magyarázat egyszerű: amint megiszod a meleg folyadékot, szervezeted rögtön elkezdi hűteni, így tulajdonképpen aktiválod a belső légkondid.
Természetesen nemcsak az italokra vonatkozik mindez. Nincs praktikusabb nyári étel például egy tál meleg - nem forró - levesnél, mert amellett, hogy könnyű, még hűt is. Extra frissítő hatást érhetsz el teával: a menta remekül hűsít, a zsálya pedig csökkenti az izzadást.
Ami mindig beválik
Az előző szabály ugyanúgy vonatkozik a zuhanyzásra vagy a fürdésre is. A hideg víz az első pillanatokban isteni enyhülést hoz, a test reakciója viszont a hőtermelés lesz. Inkább langyos vizet engedj magadra, a 20-25 fokos éppen ideális. Napközben frissítsük fel magunkat egy hűsítő testpermettel.
Ahogy a smink, a parfüm és a különböző kozmetikumok használatával óvatosan kell bánni a tűző napon, a testpermettel is ez a helyzet. Akkor a legjobb, ha otthon készítjük el, mindenféle adalékok nélkül. Egy szórófejjel ellátott üvegcsébe tölts langyos vizet, majd keverj bele pár csepp mentás illóolajat. A borsmenta egyébként azoknak is segít, akik a melegben gyakran küzdenek fejfájással.
Az öltözködés is fontos
A műszálas anyagokból készült ruházatot nem érdemes melegben hordani. Az év többi részében is, de főképp nyáron egészségtelen. Megakadályozza a levegő szabad áramlását, gátolva ezzel a szellőzést és megfelelő környezetet biztosítva a baktériumoknak.
Hogy megelőzzük a gombás fertőzéseket, válasszunk inkább pamutból vagy lenvászonból készült ruhákat. A fehérneműre ez fokozottan érvényes. A ruházatnál részesítsük előnyben a világos színeket és figyeljünk arra, hogy minél kisebb bőrfelület maradjon takarás nélkül a napon. Minél lengébb az öltözék, annál jobb. Ne feledkezzünk meg a fejünk védelméről, hordjunk világos, légáteresztő fejfedőt.
Légkondi hiányában használjunk ventilátort. Vigyázni kell viszont, hogy ne túl közelről fújja ránk a levegőt, mert könnyen huzatot kaphatunk. Fokozni lehet a hűsítő hatást, ha egy tálba jeget teszünk a ventilátor elé.