A cukorbetegség típusai és tünetei

Cukorbetegségnek (diabétesz/diabetes mellitus) nevezzük azokat az anyagcserezavarokat, amelyek a teljesen megszűnt vagy elégtelen inzulintermelés miatt alakulnak ki. Több ismert típusa létezik: a cukorbetegség „előszobájának” tartott inzulinrezisztencia (IR), az 1-es típusú, a 2-es típusú és a terhességi cukorbetegség, amelyek számos jellemzőjükben eltérnek, másokban viszont hasonlítanak egymáshoz.
Az 1-es típusú diabétesz
Az 1-es típusú cukorbetegség egy olyan autoimmun betegség, amikor az immunrendszer megtámadja a hasnyálmirigy béta-sejtjeit, amelyek normális esetben a cukorbontáshoz szükséges, inzulin nevű hormont termelik, és ezzel teljesen megszünteti, vagy minimálisra csökkenti az inzulin termelődését.
Pontos oka egyelőre nem ismert, de a jelenlegi kutatások szerint a genetikai háttérrel szemben a gyakran nehezen kimutatható környezeti tényezők (pl. gyermekkorban előforduló bizonyos vírusok – rubeola, mumpsz, Echo-vírusok) meghatározóbb szerepet tölthetnek be a betegség kialakulásában.
Mivel elsősorban gyermekeknél és fiatal felnőtteknél alakul ki, ezért elterjedt a fiatalkori cukorbetegség elnevezés, ennek ellenére későbbi életkorokban is megjelenhet, és fordítva is igaz: a 2-es típusú diabétesz gyermekeknél vagy fiatal felnőtteknél s kialakulhat.
Figyelmeztető jelek:
- nagyfokú szomjúságérzet, szájszárazság,
- gyakori vizelési inger,
- hirtelen súlyvesztés a megnövekedett étvágy ellenére is: elsősorban kisgyermekek esetében észlelhető, mivel a sejtek a működésükhöz szükséges energiaveszteség okán elkezdenek zsírt bontani a funkciójuk fenntartása érdekében,
- fáradékonyság,
- homályos látás: a glükóz felhalmozódása (elsősorban kamaszkorban) a szem működésére is káros hatással van.
A tudomány mai állása szerint az 1-es típusú cukorbetegség nem gyógyítható, így a páciens élete végéig inzulinterápiára szorul, de a páciens tünetmentessé tehető, és a legtöbb szövődmény szigorú diétával és rendszeres testmozgással megelőzhető.
Javaslat cukorbetegséggel élő gyermekek szüleinek
A komoly odafigyelést és önfegyelmet igénylő életmód és a betegség elfogadása a kisgyermekek számára komoly lelki és fizikai nehézséget okozhat, ezért kiemelten fontos, hogy a szülők megértő türelemmel és „gyermekbarát” orvosi segédeszközökkel támogassák gyermekeiket a harmonikus élet kialakításában, illetve, hogy egészséges termékekkel a nassolás élvezetét is lehetővé tegyék számukra.
A 2-es típusú diabétesz
A 2-es típusú cukorbetegséget a helytelen életmód (túltápláltság, kevés mozgás, stressz) és a családi hajlam okozhatja. Ebben az esetben az inzulintermelő béta-sejtek nem tűnnek el, de a nem megfelelő szintű inzulinhatás miatt nem jut elég vércukor a sejtekbe, ami kezdetben egyértelmű tüneteket egyáltalán nem, de később komoly, visszafordíthatatlan szövődményeket tud okozni.
A 2-es típusú és a kezdődő cukorbetegség tünetei:
- sápadtság, fáradékonyság, álmosság,
- feszült állapot, zavartság,
- bőrpír, lassan gyógyuló sebek,
- állandó szomjúságérzet,
- gyakori vizelési inger,
- izzadás, remegés,
- homályos látás,
- émelygés, hányás, eszméletvesztés, fejfájás.
A cukorbetegség tünetei nőknél menstruációs zavarok, nehéz fogantatás vagy meddőség is lehetnek.
A 2-es típusú cukorbetegség megelőzhető, illetve kialakulása esetén a vércukorszint normál szinten tartását segíti: az ideális testtömeg megtartása, napi többszöri, kis mennyiségben történő, zsírszegény étkezés, a szénhidrátot tartalmazó élelmiszerek fogyasztási mennyiségének szabályozása, a cukorfogyasztás kizárása vagy minimalizálása, a túlzott fehérjefogyasztás kerülése és a rendszeres testmozgás.
A rejtett cukorbetegség egy olyan egészségügyi állapot, amikor a diabétesz tünetei már észlelhetőek, de a beteg nincs tudatában annak, hogy cukorbeteg. A rejtett cukorbetegség tünetei lényegében megegyeznek a 2-es típusú cukorbetegség tüneteivel.
A terhességi cukorbetegség
Terhesség alatt a kismamáknál bizonyos hormonok megnövekedett száma miatt magas vércukorszint (terhességi cukorbetegség) alakulhat ki, ami hatással lehet a várandósságra és a baba egészségére is, de nem jelenti azt, hogy a cukorbetegség a terhesség előtt is fennállt volna, vagy, hogy a szülés után is fennmaradna. Kiszűrésére a terhesgondozás során a 24-28. héten kötelező jelleggel cukorterheléses vizsgálatot végeznek.
A terhességi cukorbetegség növeli a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát, ezért fontos, hogy megfelelő figyelmet szenteljünk a kérdésnek. Tünetei általában enyhék, vagy alig észlelhetőek:
- fáradtság,
- homályos látás,
- nagy fokú szomjúság,
- erőteljes vizelési inger,
- gombás fertőzések.
A terápiás terv a folyamatos vércukormérés mellett tápanyagokban gazdag, kis szénhidráttartalmú diétán és rendszeres testmozgáson alapszik, de bizonyos esetekben inzulininjekcióra is szükség lehet. A vércukorszint a szülés után körülbelül 6 héttel általában normalizálódik, amit ezután vizsgálati úton rendszeresen ellenőrizni kell.
Hozzáadott cukortól mentes vegán édességek
A Majomkenyér glutén-, szója-, és pálmaolajmentes - hozzáadott cukortól mentes kekszei és hozzáadott cukortól mentes kedvezményes csomagjai a cukorbetegek szempontjainak figyelembevételével készülnek – a nassolás egészségesen felhőtlen élvezete jegyében.
A cukorbetegségről honlapjukon megtalálható egy átfogóbb, részletes áttekintés, amelyben felhívják a figyelmet arra, hogy a megelőzés érdekében - mi magunk tehetünk a legtöbbet - a cukorbetegség jeleire való odafigyeléssel - egészséges étrenddel - rendszeres testmozgással és a stressz természetes csökkentésével!