Bazális implantátum - Kerüld el, ha jót akarsz
Nyugat-Európában sehol nem is engedélyezik, mert nem felel meg a legelemibb szakmai szabályoknak sem. Hiába tudja mindezt és tiltakozik a magyar fogorvos szakma, egy szabályozási hiányosság miatt Magyarországon mégis forgalomban van a 40 (!) évvel ezelőtt alkalmazott, mára már elavult fogászati implantációs rendszerre emlékeztető, úgynevezett bazális implantátum. A szakma megelégelte és mindent megtesz a rendszer betiltásáért, de addig is, a páciensek körültekintése elengedhetetlen a nem kívánt beültetések megakadályozásához.
A fogászati implantátumok engedélyeztetésének szabályozása körüli hiányosságok hazánkban veszélyes kettős helyzetet eredményeznek: míg a hivatalos állásfoglalások és az implantológiával foglalkozó szakemberek a „bazális” implantátumok alkalmazását teljesen elvetik, addig a páciensek az interneten és a rendszer mellett kardoskodó fogorvosok rendelőiben a bazális implantátumok előnyeit magasztaló ajánlásokkal találkozhatnak.
Annak ellenére van ez így, hogy az Implantológiai Társaság és az Országos Szakfelügyelő főorvos néhány hónappal ezelőtt kiadott állásfoglalása egyértelműen kimondja, hogy a „bazális” implantátumrendszer alkalmazása a szakma szabályai szerinti a gyógyítás alapelveivel ellentétes, szakmai hibának minősül! Mi az igazság?
Ez a baj a bazális implantátumokkal
A legnagyobb problémát az jelenti a „bazális” implantátumok esetében, hogy nagyon gyakran felszívódik körülöttük a csont! Ez a vékony, keskeny állcsontba beerőltetett implantátumoknál a terhelés következtében a még meglévő, rendelkezésre álló csont megsemmisülését is eredményezheti. Az elvégzett beavatkozás pont az ellen hat, amelyen eredetileg segíteni kellene.
Mitől más a bazális implantációs technika?
A hagyományos implantológiai módszerrel a hiányzó fog helyére, annak tengelyének megfelelően a csontba ültetett korszerű implantátumot a csontsejtek három-négy hónap alatt mereven rögzítik, majd erre kerül rögzítésre az implantátum fej és a fogpótlás.
Ezzel szemben a bazális implantátumokat a csont kemény, úgynevezett kortikális részében, olykor vízszintesen ültetik be, és azonnal terhelni kezdik. A bazális rendszerek gyakran talppal rendelkeznek, metszetben fordított T-formájúak és –alakjukból adódóan- nem csak hosszanti, hanem vízszintes irányban is rögzülnek.