Amikor a saját szervezeted harcol ellened - 5 tény, amit fontos tudni a szklerózis multiplexről
Azt mondják, ennél a betegségnél nem az a rémisztő, amit az orvosok tudnak róla, hanem az, amit nem. A világon közel 2,5 millió embert érint, lefolyása kiszámíthatatlan, súlyossága egyénenként változhat. Mi az a szklerózis multiplex és mit kell tudni róla? Íme, 5 fontos tény, ami segít tisztán látni!
1. A saját immunrendszerünk okozza a bajt
A szklerózis multiplex egy autoimmun betegség. Az immunrendszer idegenként azonosítja saját anyagait, és megtámadja azokat: fehérvérsejteket és ellenanyagokat küld az idegsejtek nyúlványait burkoló ún. myelinhüvely (velőshüvely) felé. A folyamat során az idegek károsodnak, amit a szervezet igyekszik helyrehozni, így alakulnak ki a betegség nevét adó kemény ("szklerotikus") gócok. A multiplex szót az indokolja, hogy a károsodás a központi idegrendszeren belül egyszerre több ponton jön létre.
2. Négy fő formában nyilvánulhat meg
A szklerózis multiplex négy fő formában nyilvánulhat meg: a relapszáló-remittáló (a betegség hol fellángol, hol enyhül), a primer progresszív (folyamatos funkciócsökkenés jellemző, a tünetek nem enyhülnek), a szekunder progresszív (a relapszáló-remittáló formában szenvedő betegek nagy részének annyira leromlik az állapota, hogy idővel ebbe a szakaszba kerülnek), és a progresszív relapszáló (hirtelen megjelenő új tünetek, illetve a már meglévő tünetek romlása jellemző).