Fogamzásgátlás a felhőtlen szexért
Megszámlálhatatlan módját ismerjük a fogamzásgátlásnak (a kopoltyútól a juhbélig), jelentősebb fejlődést azonban csak az utóbbi pár évtized hozott. Bár több különböző módszer létezik, mindegyikkel szemben ugyanazokat az elvárásokat támasztjuk.
Legfontosabb, hogy legyen megbízható, aztán kényelmes, praktikus, könnyen használható, ne legyen mellékhatása, ne akadályozza a későbbi fogamzóképességet, és ha mégis bekövetkezne a terhesség, akkor ne károsítsa a magzatot.
A fogamzásgátló módszerek megbízhatóságát az úgynevezett Pearl-indexszel fejezik ki. Az adott értéket úgy számolják ki, hogy 100 nő alkalmaz egy évig egy adott fogamzásgátló módszert, vagy 10 nő 10 évig, és az előforduló terhességek száma adja az értéket. Tulajdonképpen a teherbe esések gyakoriságát tudhatjuk meg belőle.
Ha nem vagyunk a fogamzásgátlás hívei, mégsem szeretnénk még gyermeket, akkor arra az egyik legelterjedtebb módszer, az úgynevezett naptármódszer. Ha egy 28 napos ciklust veszünk alapul, akkor a legtermékenyebb időszak a 11-17. nap között van, hiszen a peteérés a 14. napon következik be (+ 1 nap), a férfi hímivarsejt pedig 48 órán keresztül életképes. Hátulütője, hogy nem igazán hatékony, még rendszeres havi vérzés esetén sem, Pearl-indexe 12-40. rendszertelen menstruációnál nem alkalmazható biztonsággal.
A spermicidek olyan készítmények, melyek spermaölők, melyek a hímivarsejteket mozgásukat gátolva, vagy velük érintkezve pusztítja el. Szeretkezés előtt kell a hüvelybe helyezni őket, így nem túl romantikus, viszont kényelmes megoldás, sajnos nem tökéletesen megbízhatóak, hatékonyságuk nagyjából megegyezik a pesszáriuméval.
A pesszárium előnye, hogy nem hormonális, és párunkat is teljes mértékben érezhetjük aktus közben, csak az aktusra kell felhelyezni, valamint védi a méhszájat. Hátránya, hogy nem a legegyszerűbb a használata, gyakran kell ellenőrizni, és a teherbeesések aránya 14%, ezért ajánlott spermicidekkel együtt alkalmazni. Gyakorlatilag mechanikus gátat szab a spermiumok átjutásának a méh illetve a petefészek felé. Lényegében egy hajlított gumilemez, befedi a méhnyakat. A méhszájsapka is hasonló, csak kisebb, és feltapad a méhszájra. Felhelyezése némileg nehézkesebb, hogy pontosan a helyére illeszkedjen.
Az egyik legelterjedtebb fogamzásgátló módszer az óvszer használata, nem csak rendkívül megbízható, de az egyetlen, ami a nemi betegségek ellen is védelmet nyújt mindkét fél számára. Hátránya, hogy kevésbé érezzük partnerünket, így nem annyira kényelmes.
A méhen belüli eszközök, köznapi nevükön spirál, már régóta alkalmazottak a terhesség megelőzésére. Több formája létezik (hurok, gyűrű, spirál), de mind ugyanúgy fejti ki hatását. A méh üregében állandó gyulladást generálnak, így akadályozzák meg a pete beágyazódását, a réztartalmúak ezen felül a méhbe került hímivarsejteket is károsítják. Rendkívül megbízható, de súlyos mellékhatásai és szövődményei lehetnek.
A nők körében legelterjedtebb fogamzásgátló módszer a fogamzásgátló tabletta. Teherbe esési aránya kisebb, mint 0.2%. A tabletták a petefészek által termelt hormonok természetes vagy mesterséges formáit tartalmazzák. A szervezetbe jutva a tabletta hormontartalma becsapja az agyalapi mirigy működését, és meggátolja a tüszőérést. Manapság az alacsony hormontartalmú egyfázisú tabletták a legnépszerűbbek.