Reggeli futás – többet árt a gerincünknek, mint használ!
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2017/blog/futas_123rf.com_980.jpg?itok=RMqP2viH)
Napjainkban egyre elterjedtebb reggeli sport a futás, mint egyszerűen kivitelezhető és olcsó sportolási lehetőség. A dinamikus napi ritmusunkba általában valóban a futás a legkönnyebben beilleszthető sport, azonban gerincünk szempontjából ez egyben a lehető legrosszabb reggeli mozgásforma.
Volter Imola - gyógytornász-fizioterapeuta
Sportos múltam, illetve jelenem nagy szerepet játszott a pályaválasztásom során. Gyógytornászként fő érdeklődési területem a gerinc védelme, annak prevenciója és rehabilitációja, illetve az osteoporosis prevenciója felé orientálódik. Specialitásaim közé tartozik a mozgásszervi jógaterápia. Ezen felül sokat foglalkozom gerincferdülés kezelésével. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben várok minden kedves érdeklődőt, aki szeretne tenni gerince és csontjai épsége érdekében, vagy megszabadulna a mindennapi mozgásszervi panaszitól! Kérdésed van? Ide kattintva tudsz segítséget kérni!
A gerincoszlopról tudni érdemes...
Gerincoszlopunkat csigolyatestek alkotják, melyek között a porckorongok nyújtanak rugalmas összeköttetést, valamint védelmet. A porckorong feladata tompítani a csigolyákra ható erőket, ugyanakkor ez biztosítja gerincünk mozgékonyságát is. Porckorongjaink tehát a napi tevékenységünk során folyamatosan védik csigolyáinkat, és (az állapotuktól függően) a lehető legnagyobb mértékben csökkentik az azokra ható erőket. Ez ideális esetben onnantól, hogy felkelünk, a lefekvésig folyamatosan és viszonylag egyenletes mértékben valósul meg.
A porckorongok állapota sok tényezőtől függ: szerepet játszik benne a kor, hiszen az idő előrehaladtával a korongok sajnos kopásnak indulnak. A legnagyobb szerepe azonban a folyadéktartalomnak van, mely akár korunktól függetlenül is változhat. A porckorongok napi folyadékvesztése a terhelés hatására normális, az éjszakai pihenés során ugyanis szépen rehidratálódnak. Ehhez természetesen nagyon fontos a megfelelő folyadékfogyasztásra is figyelni. Ugyanakkor a nagyobb megterhelés nagyobb dehidratációt is okoz…