Utazás

Nem csalás, nem ámítás: tényleg így nézett ki a Naprendszer a kezdet kezdetén - Videó

A Napunk immáron 4,5 milliárd évesnél is idősebb, amiből egyenesen következik, hogy már a Naprendszer sem számít épp "fiatalnak". De mi lenne, ha visszaforgatnánk az idő kerekét egészen a kezdetekig?

Mesés időutazás

Az elmúlt évszázadok fantasztikus kutatásai nyomán rengeteg kulcsfontosságú információt szereztünk már a Naprendszerről. Tudjuk, hogy egy, a Nap gravitációja által egyben tartott bolygórendszerről van szó, mely része a Tejútrendszer milliárd csillagrendszerének. Galaxisunk Orion spirálkarjának nagyjából a felénél, a galaxis közepe és pereme között is hozzávetőleg félúton helyezkedik el. A Naprendszer határa a Naptól számított 8-10 billió km (kb. 1 fényév).

Bolygónknak, a Földnek otthont adó Naprendszerünk középpontjában a Nap található. Csillagunk gravitációs térrészén belüli objektumok és kölcsönhatások összessége jelenti a Naprendszert. Központi csillagunk hozzávetőleg 4,6 milliárd évvel ezelőtt alakult ki egy hatalmas gázfelhő gravitációs összehúzódása nyomán. Nem sokkal később, már 4,567 milliárd évvel ezelőtt a csillagkeletkezésnél visszamaradt, a Nap egyenlítői síkjában lapos korongba rendeződött anyagból, a protoplanetáris korongból kialakultak az első kisbolygók, majd bolygók.

Persze hosszasan taglalhatnánk még a Naprendszer történetét, de most sokkal izgalmasabb és különlegesebb "utazásra" invitálunk. Mi történne, ha nemes egyszerűséggel visszaforgathatnánk az idő kerekét egészen a kezdetekig? A Phys.org arról ír, hogy az Arizonai Egyetem szakemberei egy úttörő kísérletük során hitelesen modellezték, hogyan is nézhet ki egy bolygó embrionális, vagy - pontosabban szólva - "csecsemőkorszakában".

A tudósok a Magellan Adaptive Optics Xtreme (MagAO-X) optikai eszközzel vettek górcső aá két, még fiatalnak tekinthető bolygót a PDS 70 nevű, alig 5 millió éves csillag körül a Földtől 370 fényévre a Kentaur csillagképben. A The Astronomical Journal nevű folyóiratban megjelent tanulmány szerint most először sikerült kompakt porgyűrűket észlelni a (bébi)bolygók körül, amikből a későbbie kfolyamán nagy valószínűséggel holdak alakulnak ki. Lapozz tovább: cikkünk folytatásában - egyebek mellett - káprázatos videót mutatunk arról, hogyan is nézhetett ki "fiatal korában" a mindenki által jól ismert Naprendszer!

A MagAO-X egy hihetetlen sebességgel reagáló tükörrel dolgozik, ami - miként arra a Steward Obszervatórium csillagászprofesszora, Laird Close is rámutatott - másodpercenként 2000 alkalommal korrigálja magát, hogy módosítsa a légkör torzításait, nagyjából úgy, ahogy a zajszűrős fülesek kiszűrik a háttérzajt. Az így készült képek még a Hubble és a James Webb űrtávcsövek felbontását is felülmúlják - állítják a szakértők.
Kattints a további képekért!

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Élénk színek, merész minták: Íme a 2025-ös divattrendek
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Utazás
      Lifestyle
      Általában víz vagy esetleg banán fogyasztását javasolják edzés előtt, de mi a helyzet a kávéval? Valóban fokozza a teljesítményt és képes elősegíteni a zsírégetést? Eláruljuk!
      Lifestyle
      Van egy olyan élelmiszer, amely súlyos mérgezést okozhat a macskáknál, ez pedig kezeletlenül akár vaksághoz, sőt, halálhoz is vezethet.
      Egészség
      Van egy olyan tea, amit sokan fogyasztanak, ugyanis hihetetlen, mennyi jótékony hatása van szervezetünkre nézve, ám azt kevesen tudják, hogy bizonyos hatóanyagai serkenthetik az emésztőnedvek...
      Egészség
      Felismerhetetlenre fogyta magát az esküvője előtt a 31 éves nő, ennek ellenére máig rengeteg gyűlölködő üzenetet kap.
      Lifestyle
      Bár sokak szerint az ecet kiválóan fertőtleníti mosás közben a ruhákat, sőt mi több, még a készülékben lévő szennyeződéseket és vízkövet is oldja, a szakértők azt javasolják, inkább ne kísérletezzünk...
      Lifestyle
      Mondhatjuk, hogy a telefonunk már úgy hozzánk nőtt, hogy nélküle gyakorlatilag sehova sem járunk és semmit sem csinálunk. Ennek megfelelően fontos, hogy mindig vigyázzunk rá és rendeltetésszerűen...