Lifestyle

3 tévhit a Tartós Befektetési Számlával (TBSZ) kapcsolatban

A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) sokak számára vonzó lehetőség a hosszú távú megtakarításokra, hiszen adózási előnyöket biztosít. Azonban számos félreértés és tévhit kering róla, amelyek miatt sokan bizonytalanok vagy akár el is vetik ezt a befektetési formát. Ebben a cikkben három gyakori tévhitet oszlatunk el, hogy segítsünk tisztábban látni és megalapozott döntést hozni a pénzügyeiddel kapcsolatban.

1. tévhit: A TBSZ-hez nem lehet idő előtt hozzáférni

Sokan úgy gondolják, hogy a TBSZ-ről csak az 5 éves futamidő végén lehet kivenni a pénzt, különben elveszítik az összes adókedvezményt. Ez azonban nem teljesen igaz. A számlát ugyan 3 és 5 év között lehet felbontani, de ilyenkor csak részleges vagy teljes adófizetési kötelezettség merül fel, attól függően, hogy mennyi idő telt el a számlanyitás óta.

Fontos viszont, hogy 2025-től változott az adózási szabály a TBSZ-nél, így a 2025-től megnyitott TBSZ-ekre más adózás vonatkozik már.

A TBSZ-en befektetett minden eszközre 5 év előtti feltörés és hozam realizálás esetén vonatkozik SZJA adó mellett, szocho is! És itt olyan befektetési eszközökre is van szocho adó, mint részvényekre, ETF-ekre. Ezeket, ha normál értékpapírszámlán fektetsz be és eladás után hozamod lesz, akkor nincs szocho adó. Ezért most már a TBSZ-en tényleg érdemes megvárni az 5 évet.

2. tévhit: A TBSZ-en elhelyezett pénzt nem lehet befektetni

Néhányan úgy vélik, hogy a TBSZ-en elhelyezett pénz csak egy elkülönített számlán pihen, és nem lehet aktívan kezelni. Valójában a számlán lévő összeget széles körben lehet befektetni, például részvényekbe, kötvényekbe, befektetési alapokba vagy ETF-ekbe, így lehetőség nyílik a hozamok maximalizálására.

Ezenkívül a gyűjtőévben, de a következő 5 évben is a TBSZ-en belül aktívan lehet akár kereskedni, venni és eladni, de több összeget/készpénzt nem tudsz betenni a gyűjtőév lejárta után, tehát azzal kell gazdálkodnod, amit év végéig oda feltöltesz.

Egyre több szolgáltató kínál TBSZ számlát, köztük a Lightyear TBSZ szolgáltatása is, amelynél díjmentesen lehet számlát nyitni és nincs további havidíja sem. Ezáltal még kedvezőbb feltételek mellett lehet befektetni hosszú távon.

3. tévhit: A TBSZ csak a magas jövedelműek számára előnyös

Gyakori félreértés, hogy a TBSZ csak azoknak éri meg, akik jelentős összegeket tudnak félretenni.

Bár a hosszú távú megtakarítások valóban előnyösebbek nagyobb összegeknél, kisebb befektetésekkel is élvezhetők az adókedvezmények és a hozamok. A legfontosabb szempont az időtáv, a rendszeres befektetés lehetőség szerint és a megfelelő befektetési stratégia kialakítása.

Ha érdekel a Tartós Befektetési Számla, akkor érdemes akár konzultálnod egy pénzügyi tanácsadóval, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbb megoldást. A cikk nem minősül befektetési tanácsadásnak.

Fotó: depositphotos.com

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Lifestyle
      Fashion&Beauty
      A szépségipar világában a trendek folyamatosan fejlődnek és változnak, újabb és újabb technikák jelennek meg, amelyekkel kreatívan kifejezhetjük magunkat. Az egyik legújabb trend, amely az utóbbi...
      Sztárok
      A kereskedelmi csatornák indulásával ismerték meg a magyarok: tíz éven át milliókat varázsolt el a képernyőn. Te tudod, ki ő?
      Lifestyle
      A Skorpió kifejezetten azt érezheti, hogy az univerzum a kedvére tesz. Napi horoszkóp.
      Fashion&Beauty
      Nem kell kimosni a hajból, gyors megoldást kínál azonnali eredménnyel, és még az ára is megfizethető: ez a száraz sampon rövid jellemzése. Szuper hatást tulajdonítanak neki, de vajon mit mondanának...
      Sztárok
      1985-ben a világ megismerhetett öt nagyon különböző hátterű tinédzsert, akik szombati büntetésüket töltötték összezárva iskolájuk könyvtárában.
      Lifestyle
      Néhány friss kutatásból kiderült, hogyan sikerült előállítani a legendás „egyiptomi kéket”, ami a legritkább, ugyanakkor legkeresettebb szín volt az ókori világban.