Ütik, püfölik, gurítják, a végén mégiscsak kiömlik a pénz a fűre
Az északi féltekére végképp betört a jó idő, az emberek kirajzottak a természetbe. A tehetősebbek a golfpályát választják – nem csoda, hogy ők a szállodák és a sportfelszerelés gyártók legfőbb célcsoportja. Ezen a helyzeten pedig mindenki nyer.
Elképesztő pénzek mozognak a világelit első számú sportjában, a golfozásban. Elég csak a hagyományos versenysorozat, a PGA Tour legnagyobb díjazással indítandó versenyeire gondolni: az RBC Heritage Hilton Headben lesz, a Wells Fargo pedig Charlotteban – mindkét eseményt 20-20 millió dollárral fogják dotálni! (Néhány évvel ezelőtt még az 5-7 milliós díjazásra is felkapta fejét a világ, és a győztesek prémiuma is jelentősen megugrott, mert ebből a pénzből az első helyezettnek manapság már 3 millió jár. Persze azt is hozzá kell tenni, hogy tekintélyes szakértői és orvosi gárda is utazik egy-egy éljátékossal, így a tetemes összegnek sok esetben jó, ha fele a saját bankszámlárája kerül.)
Már rég nem csak az amerikaiak sportja
Az utóbbi években valóságos háború alakult ki a golfsport élén. A versenysorozatot hagyományosan uraló amerikaiakat a szaúdiak ezen a téren is kihívták. A folyamat a labdarúgásban a leglátványosabb, no meg a sportdiplomáciában – Rijád láthatóan igyekszik teljesen felvilágosult, minden téren egyenjogúságra törekvő középhatalomnak beállítania magát, s erre a sportot jó eszköznek találja. Ezért alakították meg saját golfverseny sorozatukat, amire az amerikaiaktól mesés fizetésekkel szívták el a legjobb játékosok felé
Önmagukban a puszta tények is bizonyítják, az élsport pedig visszatükrözi azt, miért is ömlik ennyi pénz a golfba. A Skóciából elterjedt játék meghódította az átlagembert is, s nemcsak a szigetországban: az USA-ban 16 752, Japánban 3169, Kanadában 2633 pálya van, Angliában „csak” 2270 – igaz Európa egésze 8991 létesítménnyel büszkélkedhet.
Ennek megfelelően az US-ban van a legtöbb hobbijátékos is, több mint 26 millióan hódolnak a golfnak. Az egész világon 70 millióan vesznek rendszeresen kezükbe ütőt – nos, ez a magyarázata annak, miért is van ennyi pénz ebben a sportban. Becslések szerint évente mintegy 100 milliárd dolláros forgalmat generál a világon, az ütőgyártók és a tévétársaságok mellett pedig a turisztikai ipar az egyik fő haszonélvezője a trendnek.
Fantasztikus golfresortok várják a vendégeket
Bármerre is járunk a világban, a jómódúak a golfresortokban üdülnek: gyönyörű a környezet, és akinek van pénze, mindent megkaphat. Szerencsére van azonban olyan példa is, ahol normál áron is csodálatos helyen lehet kikapcsolódni és játszani. A tavasz és az ősz például Észak-Ciprus számára kiváló lehetőség, mert ekkor még nincs hőség, viszont mindig süt a nap, meleg a tenger, a golfpályák pedig rendkívül gondozottak.
Nem véletlen, hogy a Korineum elnevezésű golf- és hotelközpontba is özönlenek a magyarok. Az egyik főszervező, az egykori remek játékos, ma profi golfedző Lugosi Balázs elmondta, ilyen remek körülmények nemigen vannak Európában, ezért indít évente legalább két csoportot ő maga is a Korineumba, de több edzőtársa is hasonlóan cselekszik.
A pályán 1370 szórófej ontja a vizet, összesen 85 000 négyzetmétert kell öntözni, hiszen nyáron nagyon meleg van. Mindez azonban nem terheli a sziget vízháztartását, tekintve, hogy a Korineumnak három saját tengervíz sótalanító üzeme van.
A tökéletes edzési lehetőségek és a tenger közelsége vonzó – ráadásul Ciprus északi részén az árak is jóval alatta maradnak az Európai Unió tengerparti országaiban (például a sziget déli részén) megszokottaktól. Mint Umut Gürtunc tulajdonos elmondta, újabb villaparkot és golfpályát fognak építeni, mert most már számítanak azokra is, akik a remek klíma miatt hozzájuk költöznek, s a távmunkát hónapokon át onnan végzik.
Fotók: Oltványi Tamás