Vegyük magunkat „macskaszámba”, és jobb lesz az életünk
Az állatok terápiás hatása közismert: évek óta dolgoznak együtt a szakemberek kutyákkal, és bármilyen meglepő, macskákkal is, a cicák sajátos személyiségének megismerése ugyanis csodákat művelhet a terápiában.
Macskával jobb az élet
A Whiskas #Iamacatperson kampányában szeretné visszaszorítani a macskagazdikkal kapcsolatos a sztereotípiákat, hogy azok az emberek, akik eddig féltek megtenni a lépést az állattartás irányába, meglássák, hogy mennyi örömet és színt hozhatnak az életükbe, és hogy hirdessék a világban: sokkal jobb az élet egy macskával, mint nélküle.
A márka széles körű kutatást végzett, mert kíváncsi volt, hogyan vélekednek az emberek manapság a macskatartókról és a cicákról. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a cicatartáshoz erős sztereotípiák kötődnek. Például, hogy a macskatartók maguknak való, idős, egyedülálló emberek, többségükben nők – ehhez képest a kutatás viszont meglepő eredményeket hozott.
Tényleg minden cicagazdi magányos csodabogár? Sztereotípiák vs. valóság
Kiderült többek között, hogy a 18–65 éves lakosság közel harmadának (31%) van legalább egy macskája, a macskatartók majdnem a fele, 46 százaléka férfi, és a macskatulajdonosoknak csupán kevesebb mint egyharmada egyedülálló. Ráadásul a cicák pozitív hatására is fény derült: a kitöltők fele úgy gondolja, hogy mióta macskát tart, pozitív irányba változott az élete, a Whiskas kutatásában részt vevők egyharmada pedig már nem is tudná elképzelni az életét cicák nélkül.
Macska a „kanapén” – avagy a terápiás cicákról
Mindannyian hallottunk már terápiás kutyákról, amiről viszont valószínűleg kevesebbet tudunk, hogy a macska éppen olyan jó terápiás állat lehet, mint egy kutya vagy egy ló. Bánszky Noémi gyógy- és pszichopedagógus, állataszisztált terapeuta és macskatréner munkája során figyelt fel arra, hogy sokan jobban kedvelik a cicákkal közös terápiát, és könnyebben feloldódnak a társaságukban egy foglakozás során. Bár sokan azt hiszik, hogy a macskák túl önfejűek ahhoz, hogy terápiás állattá váljanak, a Whiskas által felkért szakértő eloszlat minden ilyen jellegű tévhitet:
„A macskák olyan csodálatos állatok, akik nem engednek az erőszaknak. Nem lehet büntetésekkel, negatív megerősítésekkel nagy sikereket elérni náluk. Ugyanakkor jutalmazással, kis lépésekben előre haladva, játékosan, szelíden hihetetlen dolgokat képesek megtanulni.” – tehát nem arról van szó, hogy egy macska makacsabb lenne, mint egy kutya, hanem a módszer más, amivel az állatot betanítjuk. Ez viszont rengeteg lehetőséget hordoz magában – terápiás szempontból is.
A szakértő véleménye szerint amíg az ember elsajátítja azokat a technikákat, ahogyan egy cicát tanítani lehet, számos olyan képességre tesz szert, ami az élet minden területén hasznosítható. „Az a fajta erőszakmentesség, ahogyan velük dolgozunk, elképesztően hasznos az élet számos más területén is. Akár a gyereknevelésben, párkapcsolatban, munkahelyen, de akár a saját magunkkal történő jobb bánásmód felé vezető úton is lehet az első lépés, ha eszközöket kapunk egyfajta fókuszváltáshoz, és nem büntetésekben, hanem jutalmakban kezdünk el gondolkodni.” – meséli a macskatréner.
Vedd magad „macskaszámba”!
„Az egyik kedvenc kamaszcsoportomon született meg az a mottó, hogy „vedd magad macskaszámba”.” – meséli Noémi. „Miután hétről hétre megtanultuk, hogyan tréningezünk egy macskával, és hogyan bánunk velük szelíden, erőszakmentesen, a csoport elhatározta, hogy ezután saját magukkal és másokkal is így fognak bánni. Azóta is nagyon sokat használom a „vedd magad macskaszámba” szlogent, rám is nagy hatással volt.”