Lifestyle

Szakrális és kortárs tematikákkal indul újra a Képző nagysikerű művészeti előadás-sorozata

A Magyar Képzőművészeti Egyetem folytatja a pandémia miatt megszakadt közkedvelt művészeti előadás-sorozatát. A februárban induló „Liturgia – Művészettörténet – Műtárgy…ami az egyháztörténetből kimaradt” c. kurzus az európai szakrális művészet kiemelt témaköreit mutatja be, míg a márciusban kezdődő ArtMa a kortárs művészet aktuális tendenciáira koncentrál.

"Egy megkerülhetetlen tudásbázis, ahova bárki fordulhat"

Erős István, az MKE rektora kiemelte: “A 21. században az egyetemek fontos küldetése, hogy szellemi kisugárzásuk a széles társadalomban is érezhető legyen, a felgyülemlett tudást meg kell osztanunk. A Magyar Képzőművészeti Egyetemnek kiemelten fontosak a művészeti előadás-sorozatok, hiszen az intézmény egyik célja, hogy a képzőművészet széleskörű edukációs centruma legyen, művészeti kérdésekben egy olyan megkerülhetetlen tudásbázis, ahova bárki fordulhat.”

A „Liturgia - Művészettörténet - Műtárgy…ami az egyháztörténetből kimaradt” előadásokon a Képzőművészeti Egyetem oktatói a szakralitást fókuszba állítva, a vallás és a művészet évezredes anyagából kiemelkedő, izgalmas műalkotások elemzésein keresztül mutatják be a művészettörténet fejezeteit, a középkortól egészen kortárs alkotásokig. Fehér Ildikó művészettörténész, a kurzus egyik vezetője rávilágított: “A művészettörténet és a vallástörténet nem teljesen elválasztható fogalmak. Határterületeik mentén az európai kultúra legjelentősebb emlékei sorakoznak fel.” A Liturgia előadás-sorozat igen változatos megközelítésekben foglalkozik a szakrális művészettel, a hallgatók ízelítőt kapnak többek között a freskófestészetből, az építészettörténetből, az ikonográfiából és a liturgikus hagyományokból is. A kurzus különlegességét erősítik a műterem-látogatások, melyeken a restaurátorral való beszélgetések személyesebbé teszik a tárgyi ismereteket. A Liturgia előadás-sorozaton éppúgy szó lesz a Giottónak tulajdonított Női fejről, az Assisiből származó falkép-töredékről, Verrocchio Fájdalmas Krisztusáról, Donatello és Jacopo Sansovino szobrairól, mint Cezanne, Van Gogh, George Rouault vagy Lovas Ilona festményeiről.

A MKE Liturgia előadás-sorozat február 15-én indul, a másfél órás előadások szerdánként 18:15-kor kezdődnek a MKE Nagyelőadójában.

Fotó: Magyar Képzőművészeti Egyetem

Fókuszban a kortárs művészet

A Magyar Képzőművészeti Egyetemen márciusban kezdődik az ArtMa előadás-sorozat, amely a kortárs művészetet veszi górcső alá. A tíz előadás átfogó képet ad, hogy milyen törekvések jellemzik ma a hagyományos és új médiumokat. A kurzus különlegessége, hogy maguk az alkotók, a Képzőművészeti Egyetem mesterei mutatják be a kortárs művészet különféle műfajainak aktuális újdonságait. A hetente ismétlődő, másfél órás, vetítésekkel kísért előadásokon szó esik a kortárs test- és portréábrázolásról, David Hockney kapcsán a tájképfestészet mai tendenciáiról, a művészi- és tervezőgrafika újszerű kísérleteiről, a figuratív szobrászat és installációs művészet kérdéseiről, az új médiumok, mesterséges intelligenciák által generált művészetről, valamint a színpadi látványtervezésről is. Az MKE ArtMa sorozat vezetője, Révész Emese művészettörténész kiemelte: „Rendkívüli élmény magukat az alkotókat meghallgatni arról, hogy ők milyen tendenciákat, műveket tartanak ma irányadónak a kortárs művészetben. Az előadásokban tükröződik a mester saját művészete, ars poétikája, amely egyúttal egy exkluzív összegzés is a Képző jelenkori irányáról. Amit az előadásokon hallunk és látunk, az nemcsak a jelen, hanem a jövő művészetéről is szól.”

Az MKE ArtMa kurzus március 7-től május 9-ig tart, csütörtökönként tíz előadás 18:30-tól 20:00-ig, az MKE Andrássy úti épületében.

Az MKE sorozatain a műkedvelő nagyközönség közérthető, de egyetemi szintű előadásokat hallgathat a szakma legkiválóbbjaitól, az egyetem előadóitól.
A Képző kortól, nemtől, végzettségtől függetlenül várja mindazokat, akiket érdekel a műtárgyközpontú művészettörténet, akik szeretnének eligazodni a különböző stíluskorszakokban, izmusokban, a művészet törekvéseiben. A MKE előadás-sorozatain megszerzett tudás az élet szinte minden területén hasznosítható, hozzájárul az általános műveltséghez, de a tanításban, az alkotásban, a műgyűjtésben kifejezetten hasznos lehet.
A MKE művészeti előadás-sorozatai térítés ellenében vehetők igénybe - a piacon megszokottól jóval alacsonyabb árakon - sorozatonként 60.000 Ft-ért.

Fotó: Magyar Képzőművészeti Egyetem

Harmincnégy esztendővel ezelőtt hunyt el a világhírű katalán-spanyol festőművész, akinek életútja legalább annyira sokszínűre és fordulatosra sikeredett, mint szakmai munkássága.

Leadfotó: Magyar Képzőművészeti Egyetem

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Lifestyle
Sztárok
A lelkes film és sorozatnézők tudják, hogy Árpa Attila olykor fel szokott tűnni külföldi nagyköltségvetésű produkciókban is mellékszereplőként.
Sztárok
A 49 éves televíziós hosszú ideig élt a fővárosban, mostanra azonban megérett benne a költözés gondolata.
Egészség
Igazi karácsonyi fűszer, pedig egész évben kellene használnunk a jótékony hatásai miatt, amiből számtalan van.
Sztárok
Rúzsa Magdi nem olyan rég vette át a munkásságáért járó Prima Primissima-díjat. Egy különleges vendég is ott volt vele, aki nem más, mint az édesanyja.
Sztárok
Mérhetetlenül színes társaságba "keveredett" Vilmos walesi herceg felesége.
Christmas
Az ember lassan már csak akkor lát havat a téli hónapokban, ha ellátogat valamelyik hegyi síparadicsomba. A többség persze már annak is örülne, ha legalább karácsonykor fehérbe borulna a táj. Lehet,...