Nem csupán pszichés probléma válthatja ki: kiderült, milyen testi sérülések lehetnek felelősek a pánikrohamok kialakulásáért
A pánikbetegség kezelésében eddig a pszichológiai megközelítés volt a domináns, feltételezve azt, hogy pszichés probléma váltja ki a rohamokat. Azonban egy új esettanulmány rávilágít arra, hogy testi sérülés is lehet a rohamok okozója. Kulig Barbara pszichológus elárulta, mit kell tudni a pánikrohamról, és arról is beszélt, hogyan segített a manuálterápia egy 20 éves élsportoló esetében.
Mitől alakulhat ki?
„A pánikrohamok kialakulásában számos múltban gyökerező és a rohamok létrejöttekor ható pszichoszociális (családi viselkedésminta követése, kapcsolati veszteség, stb.) és biológiai (koffeinfogyasztás, hormonális változások) tényezők játszanak szerepet. A WHO ajánlása szerint a pánikzavar tüneteit jelenleg gyógyszeres és pszichoterápiás kezelési módszerekkel enyhítik, azonban érdemes tudni, hogy a pszichológus munkáját a manuálterápia is jelentősen megkönnyítheti” – hívta fel a figyelmet Kulig Barbara. A szakértő szerint korábbi testi sérülések is felelősek lehetnek a pánikrohamok kialakulásáért. Ilyen testi trauma lehet például a sportsérülés, a bordatörés, a mellkasi műtét, a tüdőgyulladás (pl. COVID-19), az asztma, a szívbetegségek, sőt még a szájsebészeti beavatkozások is.