Utazás

Fény derült a Szaturnusz titkára – Így keletkezett a rejtélyes gyűrű

A Szaturnusz 4,5 milliárd éves létezése jelentős részében gyűrűk nélküli bolygó lehetett, mintegy 160 millió évvel ezelőtt történt a változás.

Szétszakított egy holdat

A Szaturnusz híres gyűrűi egy hold maradványai lehetnek, amelyet a bolygó gravitációja szakított darabokra – írta egy a Science című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányra hivatkozva a The Guardian brit napilap.

A tanulmány szerzői szerint a Szaturnusz 4,5 milliárd éves létezése jelentős részében gyűrűk nélküli bolygó lehetett, azonban mintegy 160 millió évvel ezelőtt egy belső hold túl közel kerülhetett a gázóriáshoz, amelynek gravitációja darabokra tépte. A látványos, jégből és törmelékből álló gyűrűrendszer a kutatók szerint valójában ennek a holdnak a keringési pályáját rajzolja ki. A feltételezett egykori holdnak a Chrysalis (Báb) nevet adták.

A tanulmány az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Cassini missziójának utolsó szakaszából származó adatokon alapul. A Cassini misszió során 2004 és 2017 között gyűjtöttek adatokat a Szaturnuszról. Scott Tremaine, a princetoni Institute for Advanced Study oktatója figyelemre méltónak nevezte az eredményeket, mert több rejtélyre kínálhatnak megoldást „egyetlen merész, de elképzelhető hipotézis” keretében.

Wisdom csapata eredetileg a Szaturnusz forgástengelyének 27 fokos dőlésszögére kereste a magyarázatot. A korábbi elméleti modellek arra jutottak, hogy a dőlés oka a Szaturnusz és a Neptunusz közötti gravitációs rezonancia lehet. Ugyanakkor a Cassini misszió adatainak fényében ez az elmélet megdőlt. Ezt követően a kutatók olyan potenciális eseményeket kerestek, amelyek igazolhatják az adatokat és a megfigyelt jelenségeket. Az elveszett hold forgatókönyv meglepően elegáns magyarázattal szolgált mind a dőlésszögre, mind a gyűrűkre, illetve azok kémiai tulajdonságaira és fiatal, mindössze körülbelül százmillió éves korára.

A Szaturnusz gyűrűinek átmérője mintegy 282 ezer kilométer. A számtalan vékony gyűrű csaknem kizárólag jégből áll, amelynek 95 százaléka tiszta víz, a fennmaradó része pedig kő és fém. (MTI)

A francia nemzet szimbólumát változás éri.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Utazás
Sztárok
A lelkes film és sorozatnézők tudják, hogy Árpa Attila olykor fel szokott tűnni külföldi nagyköltségvetésű produkciókban is mellékszereplőként.
Sztárok
A 49 éves televíziós hosszú ideig élt a fővárosban, mostanra azonban megérett benne a költözés gondolata.
Egészség
Igazi karácsonyi fűszer, pedig egész évben kellene használnunk a jótékony hatásai miatt, amiből számtalan van.
Sztárok
Rúzsa Magdi nem olyan rég vette át a munkásságáért járó Prima Primissima-díjat. Egy különleges vendég is ott volt vele, aki nem más, mint az édesanyja.
Sztárok
Mérhetetlenül színes társaságba "keveredett" Vilmos walesi herceg felesége.
Christmas
Az ember lassan már csak akkor lát havat a téli hónapokban, ha ellátogat valamelyik hegyi síparadicsomba. A többség persze már annak is örülne, ha legalább karácsonykor fehérbe borulna a táj. Lehet,...