Lifestyle

Már az égből is vegyszer hullik ránk?

Egy új kutatás szerint az esővízben lévő „örök vegyszerek” mennyisége jóval meghaladja a biztonságos szintet a világ legtöbb helyén.

Már nincs élet örök vegyszerek nélkül

A szén-fluor kötést tartalmazó, ezért nehezen lebomló poli- és perfluor-alkil (PFAS ) vegyületeket egyebek mellett teflonedények, tűzoltó habok és víztaszító textilek gyártására használják – számolt be a BBC.

Az örök vegyületek néven is ismert anyagok évekig megmaradnak a környezetben. Napjainkra annyira elterjedtek, hogy a tudósok szerint nincs a Földön olyan hely, ahová nem jutottak volna el. Megtalálták az esővízben Tibetben, valamint az Antarktisz eldugott vidékein is.

A Stockholmi Egyetem kutatói szerint létfontosságú az ilyen vegyületek felhasználásának a gyors korlátozása.

A tudósok attól félnek, hogy ezek a vegyületek veszélyesek lehetnek az egészségre, többek között rákkeltők hatásuktól tartanak, továbbá egyre inkább aggasztja őket a poli- és perfluor-alkil gyorsuló terjedése az elmúlt években.

Ezeknek a vegyületeknek mintegy 4500 fajtájuk van, és szinte minden lakásban jelen vannak a Földön olyan mindennapos termékekben, mint a csomagolóanyagok, nem tapadó edények, ragasztók, papírok és festékek.

Ivóvízben is jelen vannak

Egyre nagyobbak az aggodalmak azzal kapcsolatban, hogy ezek a lassan felbomló anyagok megjelentek az ivóvízben is. Idén a BBC egy korábbi oknyomozó írása szerint PFAS-vegyületeket találtak angliai vízmintákban, és a szintjük meghaladta az európai biztonsági ajánlásokat, de alatta maradtak az angliai és walesi normáknak.

Az Environmental Science & Technology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint, amely négy konkrét vegyület jelenlétét vizsgálta, az esővíz PFAS-szintje világszerte gyakran meghaladta az ivóvízzel kapcsolatos amerikai biztosági előírásokat.

Crispin Hallsall, a Lancasteri Egyetem tanára szerint a talajvíz PFAS-szintje máris meghaladja a környezetvédelmi előírásokat. Hallsall professzor nem vett részt a Stockholmi Egyetem kutatásában. A szakember feltételezi, hogy a PFAS-koncentráció magas szintje miatt veszélyes lehet az ivóvíz is.

A feltárt bizonyítékok szerint arra is lehet következtetni, hogy a talaj is szennyezett szerte a világban. A tanulmány eredményei alapján a kutatók arra jutottak, hogy nincs a Földön olyan hely, amely mentes lenne ezektől az anyagoktól – szögezte le az MTI szerint Ian Cousins professzor, a Stockholmi Egyetem tanulmányának vezető szerzője.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Élénk színek, merész minták: Íme a 2025-ös divattrendek
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Lifestyle
      Sztárok
      El tudnád képzelni George Clooney-t az ikonikussá vált őszes tincsei nélkül? A képzeleted pereméig kell merészkedned hozzá, igaz? Nos, az Oscar-díjas világsztár most meglépte, amire egyetlen...
      Utazás
      Hózáporok, záporok, havas eső, élénk szél és makacs mínuszok: nem tesszük zsebre, amit most kapunk az égiektől.
      Lifestyle
      Lesznek, akik számára ez a hét nem a rohanásról vagy a sikerek hajszolásáról szól majd – hanem valami sokkal mélyebbről. De vajon kik ezek a csillagjegyek?
      Lifestyle
      Néha hiába tervezünk előre, az élet más forgatókönyvet ír. Ezen a héten három csillagjegy is megtapasztalhatja, milyen, amikor a megszokott ritmus felborul.
      Lifestyle
      Évek óta halljuk, hogy ne együnk közvetlenül lefekvés előtt, illetve kerüljük a koffeint és az alkoholt, ha pihentető éjszakát szeretnénk. Egy friss japán tanulmány azonban új megvilágításba helyezte...
      Egészség
      Persze érdemes megjegyezni, hogy csak ez a zöldség csak azoknál okozhat szívritmuszavart nagy mennyiségben fogyasztva, akiknek szervezete érzékenyebb.