Az emberiség történetében először nem úgy látjuk majd az éjszakai égboltot, ahogyan eddig láttuk
Hamarosan teljesen megváltozik az égbolt az elszaporodó műholdak miatt, amelyek a Föld fölött alig néhány száz mérföldre keringenek.
Csillag vagy műhold?
Samantha Lawler, a kanadai Regina Egyetem csillagászati adjunktusa a saskatchewani farmjáról figyelte, ahogy az aktív műholdak száma a 2017-es körülbelül ezerről mára több mint 5000-re szaporodott. Két másik csillagásszal együtt decemberben publikált egy tanulmányt a The Astronomical Journal című folyóiratban, ami azt jósolja, hogy kevesebb mint egy évtizeden belül az éjszakai égbolton minden 15 fénypontból egy valójában mozgó műhold lesz. Ezek alapján Lawler állítja: az emberiség történetében először nem úgy látjuk majd az éjszakai égboltot, ahogyan eddig láttuk. „Körülbelül csak négyezer olyan csillag van, amelyet szabad szemmel láthatunk, és ha ezek közül kétszáz elkezd mozogni, akkor nagyon más égboltot láthatunk, mint amihez hozzászoktunk” – idézi a kanadai csillagászt az Index.
Távcsövön keresztül nézve még zavaróbbak a műholdak, amelyek már most is zavarják a kozmoszról készült képeket, amelyeket a világ csillagvizsgálói készítettek. Hacsak nem változik valami drámaian a műholdak számának, visszaverő képességének és sugárzásának nemzetközi szabályozása terén, a Lawlerhez hasonló szakértők úgy vélik, hogy a csillagászati kutatásokra gyakorolt hatás fokozódik.
„Mintha egy átmeneti állapoton mennénk keresztül úgy, mint amikor az első autók megjelentek az utakon. Ha egy új modell elhajtott az úton, az ember kiszaladt, hogy megnézze. Most óriási autópályák mellett élünk, tele járművekkel. Szóval ez egyfajta átmenet, amin most a műholdakkal az éjszakai égbolton keresztülmegyünk” – véli Lawler.