3+1 dolog, amire érdemes figyelni, ha csomagküldőt választunk
Nemcsak rendelés esetén jók a futárszolgálatok, csomagot is küldhetünk magánemberként, akár a klasszikus postát helyettesítve vagy ha eladtunk valamit a Marketplace-n. Érdemes alaposan átböngészni a futárszolgálatok oldalait, és használhatunk csomagpontokat is, melyeken szintén percek alatt elintézhetjük a feladást, vagy a csomagfelvételt.
Hamar odaér a csomag
Akár belföldről, akár külföldről rendelünk, a leggyorsabb szolgáltatók akár másnapra leszállítják a csomagot, de belföldi küldés esetén maximum pár munkanap alatt meg kell, hogy kapjuk a küldeményt. A verseny nagy és az időgarancia fontos szempont, hiszen vásárlóként minket igazából az érdekel: minél hamarabb használatba vehessük a terméket.
A hazai csomagküldő cégek versenye
Amikor terméket rendelünk, nem mi döntjük el, hogy melyik cég fogja kiszállítani számunkra, de már ilyenkor is gyarapodhatunk tapasztalatokkal pl. hogyan kommunikál az adott cég, mennyire nyomonkövethető a csomag, mennyire gyorsak és precízek, rugalmas-e a futár a kiszállításban stb.
Csomagküldéskor érdemes felidézni tapasztalatainkat, melyik futárcéggel voltunk elégedettek (Sprint, GLS, DPD, TNT stb.) esetleg a posta saját csomagküldőjével, az MPL-lel van valamilyen jó vagy rossz emlékünk.
Manapság csomagfeladáskor választhatunk a posta és a futárszolgálatokon túl egy harmadik módot is, ez a csomagpontos, csomagautomatás kiszállítás. Ebben is több szolgáltató van már, akikhez beregisztrálva viszonylag egyszerűen adhatunk fel küldeményt a legközelebbi csomagpontjukon. A csomag mérete, súlya dönti el a kiszállítás díját, aztán pár napon belül meg is érkezik a címzetthez a feladott dolog.
Persze nem mindegy, hogy egy 120 grammos levélküldeményről van szó, vagy egy nagyobb, akár 20-30 kg-os csomagról. Utóbbi esetén nem biztos, hogy egy csomagpontról fel tudjuk könnyedén adni a küldeményt, és a címzettnek sem lenne feltétlen kellemes a cipekedés. Ilyen esetben pl. sokkal célszerűbb a háztól házig szolgáltatást igényelni valamelyik futárszolgálattól.
Mit mérlegeljünk csomagküldő választásakor?
A küldemény súlya
Mindegyik csomagküldő cég megadja azokat az érték- és súlyhatárokat, amelyekkel dolgoznak, nem minden cég vállal raklapos szolgáltatást, vagy akár bútor méretű csomagot. A nagyobb méretű csomagokat olyan szolgáltatókra bízhatjuk, mint a DPD vagy a Sprinter, illetve a postai MPL. Kisebb szállítmányok esetén a GLS a legideálisabb választás.
Az árak
A csomag súlya mellett mindenkinek fontos tényező a küldemény várható ára, költsége. A már említett, fix áras MPL mellett a legtöbb futárszolgálat egyedi árkalkulációkkal dolgozik, és ezt a honlapjukon kalkulátorokkal ki is tudjuk számolni általában. Érdemes őket összehasonlítani, majd a további pontokat is bekalkulálni a döntésnél. Hiszen az árba tartozhat online csomagkövetés, rugalmas kommunikáció vagy bizonyos változtatási lehetőségek.
Extra szolgáltatások vagy komplex alap funkciók
Csomagkövetés, sms- vagy e-mailes értesítés, az átvétel helyének módosítása, pin/QR kódos vagy elektronikus aláírás, érintésmentes átvétel, bankkártyás fizetés a futárnál, expressz/elsőbbségi kiszállítás számos olyan funkció van már a futárszolgálatoknál, melyeket imádunk és igénylünk is.
Fontos, ha feladunk egy csomagot, tájékoztassanak róla, az várhatóan mikorra ér oda a címzetthez. Ha sürgős a kézbesítés, akkor pedig azt is tudni kell, mi a leggyorsabb módja küldeményünk célba juttatásának.
+1. Biztonság és zöld logisztika
Valószínűleg te is szeretnéd, hogy minden csomagodra külön is odafigyeljenek, és ne álljon fenn a veszélye annak, hogy elkeveredik. A szolgáltató megválasztása előtt hasznos feltérképezni, pontosan mit tesznek a kézbesítés biztonságáért (hogy zajlik a nyomonkövetés: van-e korszerű nyomonkövető rendszerük vagy raktárkészlet-kezelő programjuk; mi az ügymenet, ha a csomagod eltűnik/nem sikerül kézbesíteni, stb.).
Mindezek mellett egy tudatos fogyasztónak manapság már a környezetünk védelme is lényeges szempont lehet. Több csomagküldő szolgáltató közzétette honlapján a társadalmi felelősségvállalását is, hogy folytat-e zöld logisztikát, illetve csökkenti-e környezetbarát csomagolóanyagokkal a természet terhelését.