Ismét emelkednek a Covid-számok – A WHO szerint ez az oka
A fertőzések megszaporodása a szakemberek szerint a korlátozások feloldása mellett azzal is magyarázható, hogy elsősorban az omikron BA.2 alvariánsa terjed, amely 30 százalékkal fertőzőbb, de nem okoz súlyosabb tüneteket, mint a korábbi BA.1. nevű vírusváltozat.
Egyre több a fertőzött világszerte
Több európai ország, köztük Németország, Franciaország, Olaszország és Nagy-Britannia is túl „brutálisan” oldotta fel a járványügyi korlátozásokat és most az esetszámok hirtelen emelkedésével szembesülnek a koronavírus omikron BA.2 alvariánsának terjedése miatt (amely 30 százalékkal fertőzőbb, de nem okoz súlyosabb tüneteket, mint a korábbi BA.1. nevű vírusváltozat). Erről Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai részlegének vezetője beszélt egy keddi sajtóeseményen, amiről az MTI tudósított.
A WHO európai régiójához tartozó 53 országból 18-ban emelkedik a fertőzöttek száma, különösen Nagy-Britanniában, Írországban, Görögországban, Cipruson, Franciaországban, Olaszországban és Németországban. Kluge szerint ennek az oka, hogy az említett országok túl hirtelen oldották fel az óvintézkedéseket, „a túl sokról túl kevésre”.
A WHO adatai szerint Európában az esetszám a januári csúcsértékeket követően rohamosan apadt, aztán március elején ismét emelkedésnek indult. Az utóbbi egy héten több mint 5,1 millió új fertőzöttet regisztráltak, és közülük 12 496-an hunytak el a vírus okozta Covid-19 betegségben. A járvány kitörése óta a WHO európai régiójában csaknem 194,4 millió fertőzöttet azonosítottak, és több mint 1,92 millió beteg halt bele a kórba.
A kínai hatóságok kedden zárlatot rendeltek el a kilenc millió lakosú, északkeleti fekvésű Senjang iparvárosban. A koronavírusos fertőzések felszámolására irányuló hatósági stratégia értelmében kijárási tilalmat és a lakosság tömegtesztelését is elrendelték. A kínai egészségügyi minisztérium kedden országosan 4770 új fertőzöttről számolt be, amely – összehasonlítva más országokkal –nagyon alacsony számnak tűnhet, ugyanakkor így is túl magas a pekingi kormány „zéró Covid” néven ismert stratégiájához mérten.
Egy moldovai sajtótájékoztatón Hans Kluge négypontos stratégiát vázolt fel, amely szerinte lehetővé teszi a világjárványból való fenntartható kilábalást: a legveszélyeztetettebbek beoltása, az új változatok gyorsabb felismerése, az új vírusellenes gyógyszerekhez való jobb hozzáférés megteremtése, valamint az elhúzódó esetek kezelésének javítása – írja a Euronews.
A hivatalosan regisztrált eseteknél háromszor több, több mint 18 millió lehet a Covid-19-ben elhunytak száma világszerte egy új kutatás szerint – számolt be róla a BBC News pénteken.