Lehet, hogy a mostani lesz az utolsó óraátállítás – Mi történik, ha időzónát váltunk?
Hamarosan újra át kell állítanunk az óráinkat. A korábbi tervek szerint a mostani lenne az utolsó óraátállítás az EU-ban, de nem úgy tűnik, hogy mindez megvalósul. Mondjuk mi történne, ha eltörölnék az óraátállítást vagy esetleg időzónát váltanánk.
Hétvégén egy órával hosszabb lesz az éjszaka
Október utolsó vasárnapján kezdődik a téli időszámítás, ami idén 31-re esik, így most vasárnap hajnal háromkor kettőre kell állítani az órákat – legalábbis az analóg szerkezeteket, a digitálisok ezt automatikusan megteszik. Az óraátállítás több mint százéves hagyományának köszönhetően, ezen az éjszakán egy órával többet aludhatunk, ám közben egyre később világosodik és hamarabb sötétedik. Elsőre ugyan sokan örülnek az egyórányi pluszpihenőnek, valójában az átállás nem tesz jót az emberi szervezetnek, és mára az energiatakarékossági érvek is megkérdőjelezhetők.
Magyarországon 1980-ban vezették be újra az óraátállítást, Európában 1996-tól egységesítették a rendszert. Az energiamegtakarítás csökkenése és a negatív élettani hatások miatt már régóta téma az óraátállítás eltörlése az Európai Unióban. Az Európai Parlament 2019-ben döntött arról, hogy két éven belül végleg eltörli az óraátállítást, a döntést az uniós polgárok több mint 80 százaléka támogatta.
A döntési folyamat azonban a költségvetési tárgyalások nehézségei és a koronavírus-járvány miatt lelassult, az óraátállítás kérdése jelenleg nem szerepel a megvitatandó kérdések között az EU-ban, és az elmúlt két évben a tagállamoknak sem sikerült dönteniük arról, hogy a téli vagy a nyári időszámítást válasszák. Ennek ismeretében kijelenthető, hogy előreláthatóan nem az idei lesz az utolsó óraátállítás.