"Nem akartam Hitler Ilona lenni" - nevet változtatott a színésznő, aki 35 évesen kapott Kossuth-díjat
Kassai Ilona színművésznő, a magyar szinkron koronázatlan királynője ma ünnepli 93. születésnapját.
Felvette első férje nevét
Az egyik legkedveltebb magyar színésznő, aki még ma is rengeteg kedvességet és szeretetet sugároz magából, kollégái és a publikum legnagyobb örömére. Nem csupán a világot jelentő deszkákon alkotott maradandót, de a szinkronműfaj koronázatlan királynője is - a szinkronrendezők a mai napig őt hívják a stúdióba, ha egy idős, kedélyes, ugyanakkor tekintélyt parancsoló nagymamát kell tolmácsolni a magyar közönség számára. 93. születésnapját ünnepli Kassai Ilona, egy közismert hazai művészdinasztia meghatározó tagja.
A színésznő 1928. július 8-án Szegeden látta meg a napvilágot, és bár Hiller Ilonaként anyakönyvezték, művészi pályája kezdetén, az éjsötét Rákosi-korszakban mégis úgy határozott, hogy - első férje után - felveszi a Kassai nevet. Egy néhány évvel ezelőtt, az Origo című lapnak adott interjújában a színművésznő így kommentálta a névcserét: "Úgy hívtak, hogy Hiller Ilona, de úgy írták le, hogy Hitler Ilona, ráadásul mindezt a Rákosi-korszakban. Ezután bementem a belügyminisztériumba, hogy szeretném a nevemet megváltoztatni: az első férjem vezetéknevét, a Kassait viseltem előtte, és jeleztem, hogy szeretném megtartani azt a nevet. Mondták, hogy semmi akadálya. Apukám nagyon meg volt sértődve, mert milyen jól hangzana, hogy Helene Hiller. Mondtam, hogy Németországban talán igen, de itthon Hitler Ilona leszek, az meg valahogy nem volt nekem szimpatikus."
19 éves korában került fel Pestre, felvételizett a Színművészeti Főiskolára, ahová elsőre felvették. 1949-ben az Állami Bányász Színház társulatának tagja lett, 1951-ben pedig a Faluszínház - a későbbi Állami Déryné Színház - egyik alapító tagja lett. Saját elmondása szerint ez utóbbi teátrumnál széles szereprepertoár jutott neki: Shakespeare-től kezdve egészen a modern polgári darabokig szinte mindent eljátszhatott.