Lifestyle

Szlávik János: nem szabad hátradőlnünk, még messze vagyunk a nyájimmunitástól

Az infektológus főorvos elmondta, az ország átoltottsága messze nem engedi meg, hogy egyelőre nyissunk, ezért húsvétkor fokozott fegyelemre lesz szükség.

Nem tanácsos locsolkodni húsvétkor

Húszezer fölé nőtt a járvány halálos áldozatainak száma Magyarországon. Csak a hétvégén több mint 500 embert vittek be a kórházakba. Nagyon gyorsan terjed a vírus brit változata,az új fertőzöttek közül szinte mindenkinél ezt mutatják ki. A mutáns agresszív és az egészséges fiatalokat is az intenzívre küldheti. Kérdés, hogy ilyen számok mellett mire számíthatunk egy hónap múlva, amikor megkezdődik a nyitás. A HírTV hétfő esti műsorának vendége Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa volt, aki elmondta, ezek mellett a számok mellett szigorúnak kell lenni.

A főorvos szerint még legalább 2-3 hétig ilyen óriási nyomás lesz az egészségügyön, amennyiben továbbra is ilyen ütemben érkeznek a kórházba beteg a következő napokban. Azt is mondta Szlávik, hogy az ország átoltottsága messze nem engedi meg, hogy egyelőre nyissunk, a járványt akkor befolyásolja majd az átoltottság, amikor körülbelül 2-3 millió ember megkapja a vakcinát, de a nyájimmunitás mégiscsak 6-7 millió embert jelent, ettől pedig még messze vagyunk. Hozzátette: nem szabad hátradőlnünk azért, mert jól állunk az átoltottsággal Európában.

A húsvéti ünnepléssel kapcsolatban kiemelte, hogy mindenképp kerüljük el a zárt helyeket, vagyis idén is hagyjuk ki inkább a nagy családi étkezéseket. Ugyanakkor a természetbe a jó idő beköszöntével nyugodtan kimehetünk, elkerülve a túlzsúfolt helyeket. Azt sem tanácsolja, hogy locsolkodni menjünk.

„Sajnos én azt kell, hogy mondjam, hogy ebben a helyzetben mi, akik látjuk a járványnak a dinamikáját, látjuk olykor azokat a fiatalembereket is, akik megbetegszenek, azokat az időseket, akiket éppen a családtagjaik fertőztek meg, mi nem mondhatjuk azt, hogy engedjük a családi rendezvényeket. Az sem igaz, hogy aki be van oltva, az 100 százalékos biztonságban van, mert ez nem így van. Aki be van oltva, az nagyon nagy biztonságban van. Attól függ, hogy melyik oltást kapta, nagy valószínűséggel valóban nem lesz súlyos beteg, de megfertőződhet, esetleg kis mértékben át is adhatja a vírust” – fogalmazott a szakember.

Leszögezte: biztonság csak akkor lesz, amikor a lakosság, 60-70 százaléka be lesz oltva. A jelenlegi kutatások azt mutatják, hogy a legnagyobb biztonságban az van, aki átesett a fertőzésen, és már kapott egy oltást. Azonban fontos, hogy mindkét oltást szükséges megkapni, két oltással ugyanis akár 80-90 százalékos védettséget is el lehet érni.

A teljes beszélgetés alább tekinthető meg:

Ha ezt kibírjuk, lesz egy szép nyarunk – állítja a Semmelweis Egyetem rektora.

Leadfotó: Mokka / TV2

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Lifestyle
Sztárok
Egy évtized után befejeződik az Elviszlek magammal című műsor, melyben D. Tóth Kriszta egy autó volánja mögött ülve faggatta aktuális vendégeit magánéleti és szakmai kérdésekről.
Lifestyle
A koronavírus-járvány felmérhetetlenül nagy hatást gyakorolt a társadalomra: a Great Lockdown idején az életünk fenekestül felfordult, és bonyolult - sok esetben feleslegesnek vagy túlzónak gondolt...
Lifestyle
Sztárok
Gyógyíthatatlan betegségben, a demencia egyik formájában szenved Bruce Willis, emiatt pedig jó ideje teljesen visszavonult a nyilvánosságtól, lányai viszont most olyan képet osztottak meg róla,...
Sztárok
A közkedvelt rádiós fontos témát karolt fel az egyik legnépszerűbb közösségi oldalon, egyöntetű elismerést kiváltva követőtáborából.
Utazás
A kevesebb csomag nagyobb szabadsággal járhat, de ha be szeretnénk férni csak egy kézipoggyászba, le kell mondanunk róla, hogy felkészüljünk minden “mi van, ha” esetre.