Menekült gyerekek varrják a Mango és Zara ruhákat – Lehet, hogy azt a farmert is ők csinálták, amit most viselsz
Lehet, hogy azt a pulcsit vagy azt a nadrágot, amit most éppen viselsz, szíriai menekült gyerekek varrták. Azért álltak be dolgozni, mert élni akarnak, és más lehetőségük nincsen. A BBC kutatócsoportja kiderítette, hogy a Zara, a Mango, a Marks & Spencer és az Asos.com is gyerekmunkát alkalmaznak. Hiába állították, hogy náluk ilyen borzalmak nem fordulhatnak elő, a bizonyíték mást mutat.
Gyerekek dolgoznak éhbérért
Azt mindig is tudni lehetett, hogy a fast fashion üzletek alacsony árainak a legfőbb oka az olcsó munkaerő, és valljuk be, legtöbbünk szemet is hunyt a dolog felett. Mert tényleg borzasztó körülmények között dolgozhatnak azok az emberek, de mi legalább megkapjuk az áhított ruhánkat elérhető áron... Emellett azonban nem lehet szó nélkül elmenni: sanyarú sorsú gyerekeket zsákmányolnak ki, akik nem mondhatnak nemet, ha élni akarnak.
Made in Turkey
A Marks & Spencer notóriusan állítja: náluk olyan komoly ellenőrzések vannak – többek közt a török beszálítóknál is-, hogy nem fordulhat elő kizsákmányolás és illegális munkaerő alkalmazása. A BBC Panorama nevű kutatócsoportja elment egészen Törökországig, hogy megtudja az igazságot. Az egyik gyárban hét szíriai menekültet találtak, akik nagyjából egy fontos órabérért dolgoztak, ez jóval a török minimálbér alatt van. Egyikük azt nyilatkozta, nagyon rosszul bánnak velük: „Ha bármi történik egy szíriaival, eldobják, mint egy darab rongyot.” A legfiatalabb mindössze 15 éves, és napi 12 órán át dolgozik, vasalja az elkészült ruhákat.
Az Asos-nál ugyanez volt a helyzet: nem elég, hogy menekülteket dolgoztatnak éhbérért, három 16 éven aluli gyereket is találtak a gyárban.