Egészség

6 komoly veszély, ami tavasszal leselkedik a kutyákra

Tavasszal, a naposabb, melegebb időben sokkal többet vagyunk kint a kedvenceinkkel, mint egyébként. Ennek azonban nem csak pozitív, hanem negatív következményei is vannak; például a különböző betegségek, amik akár életveszélyesek is lehetnek. Összeszedtük, mire kell odafigyelni!

1. Kullancsok

Az első és legfontosabb veszélye a tavaszi időszaknak, hogy előkerülnek a kullancsok. A meleg és nedves közeg kedvez a szaporodásuknak, így nem csak akkor kell átnézni az ebet, ha erdőkben, ligetekben, mezőkön sétáltunk, hanem akkor is, ha belvárosi utcákon kóborol. Minden séta után vizsgáljuk át a szőrzetét, és ha találunk egy vérszívót, akkor igyekezzünk úgy eltávolítani, hogy ne nyomjuk össze a potrohát. Ha nem vagyunk biztosak magunkban, kérjük szakember segítségét.

A vérszívók mihamarabbi eltávolítása kiemelten fontos, mert többféle betegséget terjeszthetnek. Ilyen például bebéziózis, aminek következtében a kutya étvágytalan lesz, felszökik a láza, vizelete elsötétül, és kezelés nélkül elpusztul. A másik a Lyme-kór, ami az eb mozgásszervrendszerét, elsősorban a csípéshez közeli ízületeit támadja meg. A kutyabarathelyek.hu szerint korai szakaszban is láthatóak mozgásbeli nehézségek, ízületi gyulladás, láz és a nyirokcsomók megnagyobbodása. Az agyhártyagyulladás is veszélyes lehet, ám csak akkor végzetes, ha a kutya immunrendszere gyenge. A gyulladás lázzal, szédüléssel, hányással és ízületi fájdalmakkal jár.

2. Szívférgesség

A szívférgességet sokáig csak külföldről behozott kutyákban mutatták ki, de mára már nagyon megnőtt a hazai esetek száma is. A tavaszi időszakban különösen figyelni kell rá, mert szúnyogok terjesztik: elsősorban tehát a szabadban tartott, vízparton, erdőben sétáltatott vagy vadászó, középkorú vagy idősebb kutyákban kell számítani rá.

A szívférgességet a dirofilaria immitis fehér színű, a bőrféregnél is hosszabb fonalféreg terjeszti, az újszülöttei, az apró mikrofiláriák pedig a fertőzött kutya- és macskafélék vérében keringenek. Különböző szúnyogfajok veszik fel a fertőzött gazdán történő vérszívás során, így terjednek. A szívféreg nagyon ügyesen rejtőzik el az immunrendszer elől, így nincs immunreakció; minél tovább marad a vérben, annál súlyosabb károkat okoz. Általában köhögéssel kezdődik, majd az állat állapota folyamatosan romlik.

3. Allergia

Ahogy mi, emberek, úgy a kutyák is szenvedhetnek a tavaszi allergiától. Az allergia általában vakarózásban, mancsrágcsálásban nyilvánul meg, a kutya bőre bepirul, súlyosabb esetekben sebek, bőrgyulladások jelentkezhetnek. Tavasztól őszig szezonális allergiától szenvedhetnek a kedvencek; ha szeretnénk rajtuk segíteni, allergiateszt segítségével kideríthetjük, hogy mire érzékenyek. A szezonális allergiákat legtöbbször különböző növények, fű- és fafélék, valamint gyomok okozzák. Leggyakoribb allergének: borjúpázsit, angol perje, csomós ebír, réti csenkesz, réti zab, fehér akác, kocsányos tölgy, nyírfa, fűzfa, pitypang, fekete üröm, réti margitvirág, csalán és útifű.

Fotó: dogvacay.com

Oldalak

Egészség
Sztárok
Palácsik-Ráthonyi Tímea az utóbbi években rengeteg küzdelmen és szenvedésen ment át, hogy teherbe essen, s bár sokáig nem járt sikerrel, végre számára is megadatott a gyermekáldás.
Sztárok
A walesi herceg egyik korábbi tanácsadója és közeli bizalmasa, Jason Knauf nemrég interjút adott, melynek során eddig sosem hallott részleteket árult el Vilmos és Katalin magánéletéről.
Sztárok
Maga Vilmos herceg bizalmasa beszélt arról, mi a véleménye a hercegnének a trónörökös arcszőrzetéről, ami bizony pár hónappal ezelőtt felkavarta az állóvizet a királyi család rajongói körében.
Lifestyle
A gyermekek rajzain, mesekönyvek lapjain és kerti séták során is gyakran felbukkan egy apró, piros pettyes kis lény, amelyhez rengeteg pozitív jelentést társítunk. A szerencse jelképeként tartják...
Lifestyle
Vannak olyan fák, amelyek, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnnek, valójában komoly veszélyt hordoznak magukban, és akár az otthonunkat, az egészségünket vagy akár az életünket is fenyegethetik.
Lifestyle
A kutyák rengeteg szeretetet adnak gazdáiknak, ám rengeteg felelősség is jár velük, különösen, ha az egészségük védelméről van szó – ennek egyik kulcsfontosságú eleme, hogy tisztában legyünk azokkal...