A dohányzás hatása a bőrünkre - Ez történik, ha felhagysz a káros szokással
Nem meglepő, hogy számtalan káros egészségügyi hatása mellett a dohányzás kifejezetten rosszul hat a bőrünkre: annak, aki cigizik, megereszkedett, fakó, sápadt és száraz bőrrel kell számolnia. Nézzük, hogyan hálálja meg a bőrünk, ha elhagyjuk a rossz szokásunkat!
Romló keringés, halmozódó méreganyagok
A dohányzás kifejezetten káros a bőrünknek is: minden elszívott szál által jelentősen romlik a vér- és nyirokkeringés a bőrben, zavart szenved a sejtek oxigén- és tápanyagellátása (vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek), romlanak biokémiai folyamatai és felhalmozódnak a méreganyagok. A dohányzás hatására jelentős mennyiségben szabadulnak fel szabadgyökök, amelyek a bőr rugalmasságáért felelős elasztikus és kollagénrostokat károsítják elsősorban. A dohányzás kifejezetten felgyorsítja és rontja a bőr belső öregedését is, amely a kor előrehaladtával természetesen zajló folyamat.
A dohányzás ront a meglévő betegségeken
A dohányosok bőre sápadt és száraz, jellegzetesen megereszkedett, elveszítette rugalmasságát és természetes ragyogását. Azok, akik dohányoznak, kortársaiknál 5-10 évvel idősebbnek néznek ki, ami nem csoda, hiszen a cigizés miatt hamarabb és jobban ráncosodnak, szájkörnyékükön apró, sugárirányú barázdák jelennek meg. A dohányosoknak négyszer nagyobb az esélyük arra, hogy szemük alatt sötét táskák jelenjenek meg, továbbá a sebgyógyulási zavarok is nagyobb eséllyel jelentkeznek náluk. Egyes betegségek rizikóját is növeli a dohányzás, a már meglévő kórképeket pedig súlyosbíthatja. Tanulmányok szerint a dohányzás fogékonyabbá tesz a human papilloma vírusok által okozott fertőzésekre, valamint jelentősen hozzájárulhat a pikkelysömör állapotának romlásához.