Minden, amit tudni akartál a bélbetegségekről
Vastagbélgyulladás, Crohn-betegség… Ismerősen csengenek ezek a kifejezések? Magyarországon körülbelül 25 ezer beteg szenved gyulladásos bélbetegségben. Sokan azt hiszik, csak egy gyomorfertőzést kaptak el, aminek hatásai évekig tartanak. Pedig korai felismeréssel és megfelelő gyógymóddal hatékonyan gyógyíthatók a bélbetegségek.
Gyulladásos bélbetegségek
Mindannyian jól ismerjük a kellemetlenséget, amely a hőségben nem megfelelően tárolt, vagy utazásainkon megkóstolt egzotikus ételek hatására törhet ránk, napokig megkeserítve életünket. A gyulladásos bélbetegségben szenvedők azonban rendszeresen megtapasztalják ezt az érzést, és akár éveken keresztül is szenvednek a kór tüneteivel.
Az orvostudomány két betegséget, a colitis ulterosa-t (fekélyes vastagbélgyulladás) és a Crohn-betegséget sorolja a gyulladásos bélbetegségek közé.
Míg a colitis ulterosa csak a végbelet, addig a Crohn-betegség az egész tápcsatornát (a szájüregtől a végbélig) érinti, és a gyomorrontáshoz hasonló tünetekkel jár: hasmenés, székrekedés, gyomorfájdalom, puffadás, hőemelkedés, fogyás. Kialakulásuk pontos okát még homály fedi, de az eddigi vizsgálatok szerint a környezeti ártalmak, a genetika és az immunrendszer nem megfelelő működése tehetők felelőssé leginkább. Ezen kívül a különböző gyógyszerek és a dohányzás, illetve a lelki problémák is növelhetik a kór kialakulásának esélyét.
Mindkét betegség leginkább a fiatal korosztályt érinti, így a huszonéveseknek kiemelten oda kell figyelniük a tünetekre. A nem múló, vagy vissza-visszatérő gyomorbántalmakkal tehát mindenképp érdemes orvoshoz fordulni! A gasztroenterológus különböző vizsgálatok (részletes laborvizsgálat, hasi ultrahang, székletelemzés, béltükrözés és CT stb.) eredményeit összevetve tudja megállapítani a gyulladásos bélbetegséget.