Szakértőnk segít - Ezért fontos a csonttörések utáni rehabilitáció

Számtalan olyan esettel találkozom, ahol a gipszlevételt követő hónapokban tanácstalanok az emberek, hogy miként tudnák elősegíteni állapotuk javulását. Végtagtörések döntő százaléka után visszamarad valamilyen enyhébb, akár súlyosabb mozgáskorlátozottság. A helyzet súlyosságát meghatározza a törés, sérülés típusa. Csonttörések alatt számos lágyrész sérül meg, ilyenek az inak, szalagok, izomcsoportok, idegek, erek, stb. A forradás alatt bekövetkezett izom-, szalagtömörödés, megrövidülés akadályozottá teheti a végtag teljes körű felépülését, használatát.

Komoly problémák alakulhatnak ki

Ilyenkor az egyén nehezebben képes mozgatni a végtagot, valamint előfordul, hogy könnyen kimerül, fárad a végtag és emiatt fájdalom keletkezhet. A sérült végtag önmagában is problémát okoz, ezen kívül a test különböző részeire is kihat a mozgáskorlátozottság. Például ha valaki felkartörést szenved el annak utósérülése a vállak, háti és nyaki szakasz izomrendszerének kötöttsége, csomósodása, és idegfájdalma. Mindez együttesen, hosszútávon komoly problémákhoz vezethet, ilyen a gerincferdülés, a befagyott váll és időszakonkénti elviselhetetlen fájdalom. A beteg könnyen beleesik abba a hibába, hogy kíméli a sérült végtagot, fél használni a mindennapok tevékenységénél, emiatt antalgiás testtartást vesz fel.

A gipszlevételt követő hetekben a sérültnek szüksége lesz orvosi gyógymasszázs kezelésekre. Sokszor elkövetik azt a hibát, hogy csak gyógytornát alkalmaznak a pácienseknél, azonban a hosszú távú és eredményes gyógyuláshoz szükség van gyógymasszázs kezelésekre is, mert az izomkötöttségeket, tömörödést, megrövidüléseket oldani kell, valamint javítani az izom és ideg kapcsolatot. Hetente 2 alkalommal ajánlottak a kezelések, amelyek által javul a végtag vérkeringése, az izom érzőideg funkciója stb.

A kezelések célja

A gyógymasszázs kezelések célja, hogy lehetővé tegyék a sérülésből való teljes körű felépülést. Egy-egy törés alkalmával olyan szinten sérül a végtag, hogy rendszeresen marad vissza zsibbadás, fájdalom, érzéskiesés, ödémásodás stb. A kezelések időtartama változó, a sérülés, törés súlyossága határozza meg, hogy kinél mennyi idő és munka szükséges a gyógyuláshoz. Minél hamarabb kezdjük el a gyógymaszázs kezeléseket annál nagyobb eséllyel épül fel az illető.

Természetesen meghatározó szempont még a kor, a fiatal szervezet gyorsabban, hatékonyabban regenerálódik, míg az idősebb szervezet lassabban, emiatt több ideig elhúzódhat a kezelés. A kezelések alatt alaposan átdolgozzuk a sérült végtagot, az izom és idegrendszert összekötő idegvégződéseket, pontokat nyomogatással és dörzsöléssel. Ezen felül aktív és passzív kimozgatásokat és nyújtásokat végzünk a páciensen, ami elősegíti a koordinációs készség újbóli egészséges, akadálymentes használatát.

Fotó: focus.de

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Sztárok
Helen Mirrennek fontos, illetve követendő meglátásai vannak az arcápolással kapcsolatban, melyek bármilyen életkorú hölgy számára hasznosak lehetnek.
Sztárok
Minden idők egyik legsikeresebb énekesnője, Cher elképesztő múltbeli történetet mesélt, ami őt magát is meglepetésként érte.
Lifestyle
Az, hogy mit örökölünk az édesanyánktól vagy az édesapánktól, sokszor láthatatlan genetikai folyamatokon múlik, amelyek életünk minden aspektusát befolyásolják. Bár sok tulajdonság és jellemző a...
Sztárok
A 84 éves Jocelyn Wildenstein gyakorlatilag mára már felismerhetetlen fiatalkori önmagához képest.
Lifestyle
Az Alfa generáció gyakran kerül a figyelem középpontjába a tiszteletlenség vádjával, de vajon valóban tiszteletlenebbek, vagy csak egy újfajta, önálló véleményformálásra ösztönző világban nőnek fel,...
Sztárok
Biztosan te is számos jelenetet fel tudsz idézni a Micsoda nő! című kultfilmből, azt azonban valószínűleg nem tudod, mennyit változott napjainkra az a színésznő, aki Julia Roberts karakterének...