Védetté nyilvánították a Maconkai-rétet

Mintegy tizenöt évi kutatás után védetté nyilvánították a Bátonyterenye közigazgatási területére eső, mindössze hat hektáros Maconkai-rétet. A Zagyva mentén ma már nagyon ritka a természeteshez még hasonló állapotban fennmaradt élőhely.

Az évezredek óta lakott, széles, termékeny völgyben ma már szántóföldek, lakott területek, víztározók sorakoznak, út- és vasútvonalak vezetnek, a szabályozás pedig az árterületek kiterjedését is csökkentette. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) kezdeményezésére védetté nyilvánított réten számos természeti érték található.

Tetszik az oldal?
Nyomj itt egy nagy
Tetszik-et és gyere
máskor is!
Judik Béla, a BNPI őrkerület vezetője az MTI kérdésére elmondta, hogy a Medves-fennsík délnyugati peremén eredő, Szolnoknál a Tiszába torkolló Zagyva több tájegységet köt össze, folyosót képezve a hegyvidéki és a síksági élőhelyek között. "Fontos a még természeteshez hasonló állapotban lévő területek megóvása, mert ezek a biológiai sokféleség védelme mellett tudományos szempontból is érdekesek, illetve tájképi jelentőségük is van" - mondta.

A Maconkai-réten mozaikosan több élőhelytípus is fennmaradt, így mocsárrét, magas- és zsombéksásos területrész, egy gyékényes növényzettel borított időszakos mocsár, valamint egy kicsiny mézgás égerliget alkotja a természetes élőhelyek sorát. Előbbiek mellett egy volt kubikgödör és egy vízelvezető árok is található itt.

A rét védett növényei között megtalálható a hússzínű ujjaskosbor, a bánsági sás és a mocsári csorbóka. Az 1990-es évek végétől zajló terepkutatások szerint a korábban előforduló vitézkosbor viszont valószínűleg kipusztult innen.

Judik Béla elmondta, hogy több védett rovarfaj - nagy tűzlepke, ibolyás tűzlepke, farkasalma lepke - mellett a terület vizes élőhelyei több kétéltűfaj számára is élő- és szaporodóhelyet nyújtanak. Utóbbiak közül európai jelentőségű a vöröshasú unka és a dunai tarajosgőte: mindkét faj eredeti elterjedésének töredékére szorult vissza a Zagyva-völgyben. A terület madárvilága is gazdag.

A védetté nyilvánított terület jelenlegi állapotát a hagyományos gyepgazdálkodás alakította ki, a kaszálás, a legeltetés azonban már évtizedekkel ezelőtt megszűnt. A Maconkai-rét növényvilágát a nád és a siskanád, illetve özönnövényfajok terjeszkedése veszélyezteti. A természetvédelmi kezelés célja, hogy rendszeres kaszálással, szükség esetén egyes gyomnövények célzott irtásával változatos, fajokban gazdag vegetációt alakítson ki, illetve őrizzen meg az utókor számára - mondta el a természetvédő.

Forrás: MTI
Fotó: bnpi.hu

Oldalak

Video Élénk színek, merész minták: Íme a 2025-ös divattrendek
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Home&Design
      Te is rendszeresen nyitva hagyod a mosógéped ajtaját, hogy az eszköz kellő mértékben átszellőzhessen, és ne jelenjen meg penész a belsejében? A döntés észszerűnek tűnik, de valójában többet ártasz...
      Sztárok
      Az április 21-én elhunyt Ferenc pápa oxigéntámogatás nélkül küzdötte végig a húsvét vasárnapot, és végül ez vezethetett a halálához - fogalmazott Buda Botond ideggyógyász.
      Lifestyle
      Vannak csodaszép növények, melyeknek már a látványa is örömet ébreszt a kerttulajdonosokban. Más kérdés, hogy váratlan megjelenésük súlyos problémákra irányíthatja rá a figyelmet.
      Lifestyle
      Sajnos a húsvéti időszak véget ért, de egyetlen, ám annál nagyszerűbb képrejtvénnyel még felidézhetjük az ünnep csodás hangulatát.
      Lifestyle
      Szinte minden macskatartóban felmerül időnként a kérdés: kell-e, és ha igen, milyen gyakran kell fürdetni a cicát? A válasz nem olyan egyszerű, mint gondolnánk – a szakértők szerint több tényezőtől...
      Sztárok
      Nem kell tovább várni, a Madách Színház nyilvánosságra hozta a 2025 szeptemberében debütáló Jégvarázs musical szereposztását és alkotócsapatát – a darab sajtótájékoztatóján lehetőségünk nyílt...