A világ egyik legzöldebb városa - Vancouver látnivalói
Kanada harmadik legnagyobb városa több szempontból is különleges hely: amellett, hogy a fontos gazdasági, politikai és kulturális központként működő város Észak-Amerika 4. legsűrűbben lakott területe, Vancouver évek óta előkelő helyen végez a világ legélhetőbb, „legzöldebb” városainak listáján. Utánajártunk, hogyan óvja a város nem csak önmagát, de ezáltal egész világunkat is, és milyen egyéb okokból érdemes még ellátogatni ebbe a fejlett szolgáltatóiparral rendelkező, elfogadó kikötővárosba.
A „zöldség” összetevői
Vancouver lakói számára az elmúlt évek során természetessé vált, hogy minden nap tegyenek valamit a környezet megóvásáért.
A Tiszta Jövő nevű természetvédelmi híreket és érdekességeket közlő portál szerint a város élen jár a legkülönbözőbb alternatív erőforrások használatában: vízerőművek és más megújuló energiaforrások, fejlett tömegközlekedés, rengeteg, a várost átszelő kiépített kerékpársáv és telekocsik egyaránt biztosítják a fenntarthatóságot. A törekvések sikerességét igazolja a tény, mely szerint a kontinens más nagyvárosaival összehasonlítva itt a legalacsonyabb az egy főre jutó szén-dioxid kibocsátás.
Ami az elektromos járművek használatát illeti, becslések szerint nagyon kevés, legfeljebb húsz darab ilyen jellegű autó járja jelenleg Vancouver utcáit. A meglepően alacsony szám oka valószínűleg az, hogy az ilyen, környezetkímélőn működő járművek eddig csak igen korlátozott számban voltak elérhetőek. A portál hírei szerint azonban idén ősszel több új töltőállomást és más beruházásokat is eszközölnek a korszerű, „zöld” közlekedési eszközök népszerűsítése érdekében.
A világ legnemzetközibb városa
A város utcáin sétálgatva feltűnhet a járókelőknek, hogy az utcatáblák bizonyos negyedekben kétnyelvűek. Nem olyan meglepő a jelenség, ha tisztában vagyunk a ténnyel, hogy Vancouver lakosságának közel fele valamilyen etnikumot képvisel.
Angolok, skótok, írek, németek, olaszok, görögök, japánok is lakták és lakják ma is a „szomszédságok városa” névvel is illetett várost. Legnagyobb számban a kínai nép képviselteti magát, a legtöbben Hong Kongból érkeztek a városba, jelentős azonban a Vancouverben és környékén élő bennszülöttek száma is.
Teljes tolerancia
A mellett, hogy Vancouver városa rendkívül nyitott az etnikumok felé, Brit Columbia tartomány volt a második olyan kanadai állam, amely alkotmányos jogként legalizálta az azonos neműek házasságát.