A jó pihenés kellékei - A megfelelő ágy és ágynemű
Életünknek körülbelül egyharmad részét alvással töltjük, ám az ágy és az ágynemű kiválasztására a legtöbbször nem fordítunk kellő figyelmet, pedig ha nem jól döntünk, könnyen hátfájás, izomfeszültség és krónikus fáradtság lehet a végeredmény.
Puhát vagy keményet?
Nem mindig igaz, hogy minél keményebb az ágy, annál jobb a hátnak. A túl puha ágy nem nyújt kellő alátámasztást, ha túl kemény, akkor viszont az izmok nem tudnak teljesen ellazulni, így az állandó forgolódástól zaklatott és nyugtalan lesz az álmunk. A sovány embereknek általában puhább matracra van szükségük, míg a kövérebbeknek, a gerincpanaszokkal küszködöknek a kemény ágy a megfelelőbb.
Az ágy kiválasztása
Az ágy kiválasztásakor ne csak matracot, hanem keretet is vegyünk, hiszen az éjszakai légzéssel és izzadással több mint fél liter nedvességet vesztünk, amit a matrac szív fel, és a padlóra helyezve a levegő áramlása akadályba ütközik, a nedvesség nem tud elpárologni, könnyebben megtelepednek a mikroorganizmusok. A szilárdan fedett alapok az üreges, fából készült keretek, melyek általában a levegő áramoltatása végett lyukacsosak. Ezek adják a legszilárdabb alátámasztást. A lécezett alapok sem gátolják a légmozgást, jó alátámasztást nyújtanak és ezek a legrugalmasabbak verziók. A rugós alapok kevésbé szilárdak, használatukkor egy idő után megsüllyedhet az ágy, ám az ágybetét élettartamát jelentősen növelhetik, mivel az éjszakai mozgások bizonyos hányadát elnyelik a rugók.
Az ágybetét kiválasztása
Régen szalmával vagy tollal töltötték meg leggyakrabban a közönséges szövethuzatból álló ágybetétet, azonban szerencsére ma már számos verziót kaphatunk. A zsebes rugós ágybetétek körülbelül ezer, vászonzsebbe burkolt kis rugó alátámasztásából állnak, erősségük változó. Hátrányuk, hogy rugós alapon kell őket használni és viszonylag drágák.
A nyitott tekercsű rugós ágybetétek a legnépszerűbbek, talán azért is, mert ebből a fajtából a legnagyobb a választék. A zsebes rugós verziónál olcsóbbak, 300 rugó van bennünk általában. Nem idomulnak a testhez, viszont könnyűek és remekül szellőznek.
A habszivacs betétek sokféle változatban kaphatóak, a legjobbak azonban a latex vagy poliuretán rétegből készültek, hiszen ezek felveszik a test formáját, ám mégis szilárd alátámasztást nyújtanak. Jó hőszigetelők, változó erősségűek, allergiásoknak és asztmásoknak is ez a fajta ajánlott, mivel nem gyűjtik magukba a port, sőt némely verzió még mosható is.
A természetes rostokat tartalmazó ágybetétek gyapjú, lószőr, hulladékvászon vagy kókuszdiórosttal töltöttek, nagyon jól szellőznek, viszont meglehetősen drágák. Az ortopédiai matracok nagyon tömörek, kitűnő alátámasztást nyújtanak, enyhíthetik vagy megelőzhetik a hátfájást. A futonok, azaz japán ágybetétek nem rugózottak, hanem egyszerű vászon- vagy gyapjúfilc rétegekből állnak. Fontos, hogy a futonokat naponta átszellőztessük, felcsavarjuk és kirázzuk. A vízágy nagy előnye, hogy a test minden részét egyformán szilárdan támasztja alá.