Így napozz egészségesen
Ha te is azok közé tartozol, akik a nyár beköszöntével imádnak kifeküdni a strandra és képesek egész nap süttetni magukat, akkor bizonyára tapasztaltad már a napozás olyan negatív hatásait is, mint a leégés vagy a napszúrás. Tippjeink segítségével most megtudhatod, mit kell tenned, hogy legközelebb csak a napbarnított és egészséges bőr legyen a napozás következménye.
A napozás leggyakoribb hátulütője
A napozás leggyakoribb negatív következményének a leégés számít. Bizonyára mindnyájan tapasztaltuk már életünk során, hogy ha sokat tartózkodunk a tűző napon, bőrünk pirossá és érzékennyé válik. Maga a leéégés pedig nem más, mint az érintett bőrfelület gyulladása. Enyhébb gyulladás esetén a bőr viszket, ég és kipirosodik, súlyosabb gyulladás esetén azonban hólyagok, kiütések is keletkezhetnek rajta, a külső tüneteket pedig láz, hidegrázás és rosszullét is kísérheti.
Bőrünk emlékszik a korábbi leégésekre
A gyakori leégés legsúlyosabb következménye egyértelműen a bőrrák kialakulása. Mivel a bőrrák alattomos betegség, így az soha nem a gyulladást követően, hanem évekkel, akár évtizedekkel utána alakul ki.
Bőrünk ugyanis rendelkezik azzal a tulajdonsággal, hogy képes visszaemlékezni a korábban elszenvedett többszöri leégésre, a bőr alatt felhalmozódó káros anyagok pedig csak évek múltán fejtik ki káros hatásukat.
Előzd meg a leégést
A legtöbb, amit tehetünk a leégés elkerülése érdekében, ha kevesebb időt töltünk a tűző napon. Szakemberek szerint délelőtt 11 és délután 4 óra között nem ajánlatos a tűző napon tartózkodni, ekkor a legerősebb ugyanis annak ereje. Erre különösen ügyeljünk a vízben és a vízparton eltöltött idő esetén, hiszen ott a vízről is visszatükröződnek a napsugarak.
Mindig használjunk fényvédő krémet. A megfelelő faktorszámú krém kiválasztása bőrtípustól függ. A világos, érzékeny bőrűeknek erősebb, a sötétebb bőrűeknek gyengébb naptej is elegendő. A naptejről akkor se feledkezzünk meg, ha már lebarnultunk, bőrünk ugyanis ekkor is hajlamos a napégésre.
Bármennyire furcsán hangzik is, táplálkozásunkkal is sokat tehetünk bőrünk egészségéért. Leginkább a piros színű gyümölcsök és zöldségek, mint a málna, a cseresznye, az eper, a paradicsom és a paprika, valamint a magas béta karotin tartalmú zöldségek, mint a sárgarépa és a brokkoli fogyasztása ajánlott.