Fogápolási tévhitek

A szép mosoly elengedhetetlen a makulátlan külsőhöz. Persze nem elég, ha szépek a fogaink, hanem fontos, hogy egészségesek is legyenek. Ne alapozz tévhitekre, ha nem szeretnéd idejekorán elveszteni fogaidat!

Fogmosás helyett alma
Gyerekként hallhattuk nagymamáinktól, hogy nem muszáj fogat mosni, elég, ha almát eszünk, az is tisztít. Ez azonban nagy tévedés. Az almaevés nem helyettesíti a fogmosást, ráadásul komoly fogszuvasodást is okozhat, hiszen egyaránt tartalmaz savat és cukrot, melyek együttes jelenléte a szájban nagyon veszélyes.

Hiszed vagy sem, van még egy kedvenc gyümölcsünk, ami káros a fogakra, ez pedig a banán. Ennek oka, hogy a banánban lévő összetevők - amelyek a fogra tapadnak, és nehezen eltávolíthatóak -, a fog filmszerű rétegében sokszorosára szaporodnak, és fogszuvasodást idéznek elő.

 

Baba jön, fog megy
A terhesség előtt/alatt, érdemes fogorvoshoz elmenni, rendbe hozatni az esetleg már rossz fogainkat. Az sem árt, ha ebben az időszakban fokozottan odafigyelünk a szájhigiéniánkra, de ha a legfontosabb lépéseket betartjuk, akkor nem feltétlenül kell búcsút venni a fogainktól babánk érkezésével. Az viszont tény, hogy a terhesség hormonális változásai miatt kialakulhat terhességi ínygyulladás, mely a baba megszületésével magától rendeződik.

 

Túl sok cukor
A fogszuvasodás elsősorban a hiányos szájhigiénia következménye, de tény, hogy a sok cukor nem tesz jót fogainknak. Törekedjünk az étkezések között mellőzni a szénhidrát tartalmú ételeket és italokat, ide értve az akár 100%-os gyümölcsleveket, cukorkákat, kakaót, szénsavas üdítőket, kekszeket, ropit, egyebet. Ezeket inkább étkezések után fogyasszuk, majd jöhet az alapos fogmosás, fogselymezés, nyelvtisztítás és szájzuhany.

 

A korral romlik a fog
Sokan természetesnek veszik, hogy ahogy a bőrünk állapota is változik az évek múlásával, úgy fogunk is egyre csak romlik. Pedig a fogápolás és a fogászat mai lehetőségei között optimális esetben fogaink életünk végéig kitarthatnának. Természetesen azért létezik egy öröklött hajlam, de a kutatások azt bizonyítják, hogy a fokozott szájhigiénia, a rendszeres ellenőrzés, és szükség esetén kezelések végrehajtása évtizedekkel képes meghosszabbítani a saját fogaink életét.

 

Szájhigiénia
A megfelelő szájápolásnak része a „professzionális szájhigiéné”, melyet a rendelőben a fogorvos vagy a szájhigiénikus szakember végez. Ilyenkor az alábbi „beavatkozásokra” kerülhet sor: a fogkő eltávolítására az íny felett és alatt, és a fogfelszínek simára polírozására (legújabban „Air Flow” technológiával). Illetve fontos az otthoni helyes és alapos „egyéni szájhigiénia” (rendszeres és alapos szakszerű fogmosás, fogselymezés, nyelvtisztítás és szájzuhany használat megtanítása és begyakorlása).

 

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Lifestyle
Van egy kevésbé ismert, ám könnyen beszerezhető szer, amit érdemes a nagytakarítások során neked is kipróbálnod, ugyanis a szállodák takarítói is erre esküsznek, mondván hatékonyabb, mint a...
Egészség
A HMPV főként a gyermekeket és a legyengült immunrendszerű egyéneket támadja, és egyes esetekben tüdőgyulladáshoz is vezethet.
Sztárok
Katalin hercegné és Vilmos herceg hosszú ideje élnek boldog, kiegyensúlyozott házasságban, egy szakértő szerint pedig nem akárminek köszönhető, hogy még mindig megvan köztük a kémia.
Lifestyle
A 2022-ben kirobbant ukrajnai háború miatt számos európai ország ismét bevezette, vagy épp megerősítette a kötelező sorkatonaság intézményét, ekként növelve katonai kapacitását. Vajon Magyarország is...
Lifestyle
Az Oroszlán nagy áttörést érhet el az életében. Napi horoszkóp.
Sztárok
Számos tengerentúli bulvárlap máris kész tényként kezeli, hogy Hollywood egyik legkedveltebb álompárja nemsokára összeházasodik, de vajon tényleg ez a helyzet?