Ambrus Attila a nők bálványa
A Csíkszentléleken, 1967-ben született "whiskys rabló" néven ismert Ambrus Attila 12 év után, hajnali 3 óra előtt hagyta el a sátoraljaújhelyi börtönt.
Az Erdélyből áttelepült Ambrus Attila a rablásai előtt jégkorongosi karriert futott be. 5 évig az Újpest TE csapatában játszott. Mivel nem tudott megélni a hoki kapusi fizetéséből, inkább veszélyesebb vizekre evezett. 1993-tól, 6 éven át közel 30 alkalommal, legtöbbször taxival rabolt bankot, takarékszövetkezetet, postát, mellyel mintegy 140 millió forintot zsákmányolt.
A fegyverrel szerzett milliókat a saját kedvteléseire, szórakozására fordította, túlnyomó részt autókra, luxuslakásra, nyaralásra, nőkre költötte. Közvetlenül az akciói előtt, a pénzintézetek közelében lévő presszókban fogyasztott whiskyt, erről kapta nevét.
A nyomozás során mégsem ez vezetett az elfogásához, hanem a legutolsó rablása során elfogták a társát, majd később menekülés közben, a román-magyar határon őt is. 2002-ben a Legfelsőbb Bíróság 17 év börtöntbüntetést szabott ki, de a jó magaviselete miatt 2012. január utolsó napjaiban szabadlábra helyezték. Börtönévei alatt kerámiakészítéssel foglalkozott, kommunikációt, nyelvet tanult és lediplomázott. Szakdolgozatát a média hatása a fiatalkorú bűnelkövetőkre témában írta.
Különleges bűnöző életmódja felkeltette a társadalom, de legfőképp a nők érdeklődését. Igaz megoszlanak a vélemények a tetteivel kapcsolatban, de valamiért mégis foglalkoznak vele az emberek. A 90-es években a sajtó, a média, a bűnügyi magazinok sokat foglalkoztak vele, nyomon követték rablásait. Elhíresült szokásai, vakmerősége, penge élen való táncolása, kíváncsivá tette az embereket, ezért a börtönben töltött évei alatt is rengeteget foglakoztak vele, csomagokat, leveleket, felajánlásokat kapott nők százaitól. Igaz, hogy fegyverrel rabolt és számos pénzintézeti munkatársban maradandó, rossz élményt okozott, de rablásai során senki sem sérült meg.
Haszonszerzése nem példamutató magatartásra utal és nem is mondható szórakoztatónak, de mégis nagyon sokan megszerették. Nem feltétlenül a tettei, hanem kisugárzása miatt: azt az egyszerre jó és rossz fiú image-t, amit senki más nem hoz magával. A maga egyszerűségével és erős csínytetteivel együtt nemcsak Magyarország, de még Hollywood is felfigyelt szokatlan pályafutására. Összesen négy könyvet írtak róla, pár éve felröppent az a hír is, hogy Ambrus Attila stílusos, nem mindennapi bizarr történetét a Golden Globe-díjjas Johnny Depp fogja filmvászonra varázsolni. 10 év alatt számos cikk jelent meg Ambrus Attiláról, a közösségi oldalon létrehozták profilját is, kétszer keltették halálhírét.
Most vajon mihez fog kezdeni az életével a 46 éves férfi. A jó magaviselete miatt hamarabb, 2012. január 30-án hajnalban szabadult az intézetből, ahol a korai órák és a hideg sem tántorította el a fotósokat és a tévéseket. A börtönben töltött évei alatt gyorsan és nagyot fordult a világ, a technika és maga a társadalom összetétele is. Ennyi év után újra élvezheti a szabadságot és ráadásul ország-világ kíváncsi arra, hogy a jelenlegi gazdaságban, társadalomban, magánéletében vajon hol és hogyan találja meg a helyét, hagyja-e, hogy a bulvár szétcincálja az életét és fel tud-e zárkózni azokhoz a dolgokhoz, amikről a 10 év alatt lemaradt.