Szélsőséges időjárás: van okunk félni?
Az idei nyár, hasonlóan a tavalyihoz, nem éppen kedvez a nyaralni vágyóknak. A viharok, lehűlések és tikkasztóan forró napok váltakozása, nemcsak az üdülést teszi tönkre. Ez már a globális felmelegedés hatása.
Nem lehet tervezni
Sokan aggodalmaskodva figyelik az időjárás jelentéseket, hogy mikorra érdemes ütemezni a nyaralást, mivel gyakorlatilag a nyár elejét leszámítva folyamatosan váltják egymást a hideg, esős és a forró, száraz napok. De ennél a kellemetlenségnél talán már jóval komolyabb a helyzet. Már évek óta beszélnek a kutatók a globális felmelegedésről, talán itt az ideje, hogy már saját bőrünkön tapasztaljuk a következményeket, komolyan venni az aggodalmaikat?
Felmelegedés okai
Már a 19. század második felétől fokozatosan nő Földünk átlaghőmérséklete, részben az emberi tevékenységek okaként, részben pedig tőlünk független természeti körülmények miatt. Szerepet játszanak tehát a felmelegedésben a vulkanikus tevékenységek, a napsugárzás illetve az éghajlati rendszer belső változásai. Tény, ha az emberiség figyelne a károsanyag-kibocsátás mértékére kordában tartható lenne a felmelegedési folyamat, ehhez azonban a világ minden pontját érintő összefogás és megegyezés lenne szükséges.
Globális felmelegedés hatása Magyarországon
Sokan úgy gondolják, hogy a globális felmelegedés a föld minden pontján melegedést vált ki, pedig egyes területeken, így Norvégiában éppen az ellenkezőjéről van szó: növekedni kezdtek a gleccserek, a hőmérséklet csökkent. Mi a helyzet itthon? És mi várható a közeljövőben?
Évszázados melegrekordok dőltek meg hazánkban idén nyáron, hatalmas viharok pusztítottak. Régen mintha nem lett volna ennyire szélsőséges hazánk időjárása. Magyarország földrajzi fekvése miatt különleges helyen fekszik, már ami a globális felmelegedés várható következményeit illeti. A Kárpát-medencében három éghajlati régió találkozik: a száraz kontinentális, a nedves óceáni és a nyáron száraz, télen nedves mediterrán övezet. Ezért nehezen megjósolható, hogy mi vár hazánkra, már a legkisebb eltolódása az éghajlati régiók határainak jelentős változásokat okozhat.