Csernobili élménytúra merész turistáknak

Bizonyára senki fülének nem cseng ismeretlenül Csernobil városának neve, az atomkatasztrófa misztikus körülményei sokak fantáziáját megmozgatta már, de tengerpart helyett itt tölteni a nyári vakációt? A katasztrófaturisták ezen álma megvalósulni látszik.

Az extrém túrák kedvelői számára nincs is annál kecsegtetőbb ajánlat, mint bebarangolni Csernobil tiltott zónáit, az ukrán város nem véletlenül számít paradicsomnak a katasztrófaturisták számára. Eddig csak szakemberek, kutatók, esetleg újságírók léphettek a szennyezett övezeten belülre, de pár hónapja az ukrán kormány bejelentette, hogy 2011-től Csernobil szabadon látogatható lesz minden 18 év feletti személy számára mindössze 122 euróért, azaz 35 ezer Ft-ért.

Ezelőtt is látogatók ezrei jutottak a tiltott zóna területére illegálisan, évente kb. 7500-an, de mostantól szervezett túrákban, idegenvezetők és szakemberek kíséretében biztonságosan látogathatjuk majd meg a tragédia helyszínét. Védőruha persze mindenhol kötelező, a túra során pedig csak olyan területekre léphetnek majd be a vállalkozó kedvű turisták, ami már nem jelent veszélyt a szervezetre. Ez persze nem azt jelenti, hogy tízezrekért  csak kilométeres távolságból csodálhatnánk az atomerőművet, így is izgalmas és felejthetetlen kalandban vehetnek részt azok, akiket nem hagy nyugodni Csernobil rejtélye. A biztonsági szabályokat viszont be kell tartani, hogy a túra élménye ne menjen az egészségünk rovására. A kormány a jövedelmező vállalkozás nyomós oka mellett valószínűleg az illegális látogatásokat akarja kiküszöbölni, az illetlen behatolók ugyanis nem tudhatják, melyik terület mennyire szennyezett, ráadásul sokan védőruha használata nélkül kívánják felfedezni az atomkatasztrófa maradványait.

A tiltott zóna rejtélye

A túra során a vendégeknek lehetőségük lesz a tiltott 30 km-es zóna területének, valamint a szellemvárosként emlegetett Pripjaty városának látogatására is. A 30 km-es sugarú Ukrajnából Fehéroroszországba is átnyúló területet azért nevezik tiltott zónának, mert oda hullott a legtöbb radioaktív szennyezés. A tiltott zónán belüli 10 km-es terület a legveszélyesebb, lakhatatlanná is nyilvánították. A 20 km-es zóna ugyan már lakható lenne, mégsem költözik vissza senki a fertőzött otthonokba. A 30 km-es övezeten belül megcsodálhatjuk a Duga 3 rakéta elhárítási radarrendszert is, mely 150 méterig emelkedik, földön túli benyomása miatt pedig nem csoda, ha az akkori lakók úgy hitték, az agyhullámaikat próbálják befolyásolni a szerkezettel.

A szovjet szellemváros

A Pripjaty nevű kisváros 1986-ban még 49.000 lakost számlált, a katasztrófa után pár nappal azonban mindenkit kitelepítettek, azóta pedig lakatlanul áll, ezért nem csoda, hogy a szellemváros jelzővel illették a kihalt városkát. Pripjaty-t a kitelepítés után úgy hagyták, ahogy volt, így 25 év után a szovjet címerek érintetlenül lógnak az emeletes házak faláról, és a szovjet diktatúrára emlékeztető sarló és kalapács jelképét sem szedték le a villanyoszlopokról. Az évek során az ajtókat, ablakokat betörték, a liftek leszakadtak, néhány lakásban már bokrok burjánzanak, a fosztogatók pedig minden értéket elvittek a kezdetben zárt lakásokból, csak az óvodákban és iskolákban találni a porban tanszerekhez, 86’-os naptárakhoz, újságokhoz vagy fényképekhez hasonló relikviákat. Pripjaty központjától pár száz méterre található a tiltott övezet legveszélyesebb része, a kikötő a félig elsüllyedt hajókkal, a mérések szerint ez a zóna leginkább sugárzó része. Pripjaty közelében lévő erdő egy része pedig akkora dózisú sugárzást kapott, hogy egyik része kihalt, másik pedig vörös színű lett.

Pripjatyon kívül Krasnoe települése is hátborzongató élményekkel kecsegtet, bár jelenleg csak engedéllyel lehet belépni a faluba, de pár hónap múlva azt is eltörlik. Pripjatyhoz hasonlóan 25 éve érintetlenül áll minden, közte egy XIX. századi, Szent Mihályról elnevezett templom is. A katonai járművek temetője - ahova a katasztrófa bekövetkeztekor szennyezett autókat és a kitelepítéshez használt autóbuszokat temették - 2011-től sem lesz látogatható a nagyközönség számára.

A túra lehetővé tételével ezentúl bárki visszautazhat az időben, és több érdekességet is megtudhat a 1986. április 26-án bekövetkezendő atomerőmű-szerencsétlenségről, hiszen a túra nem csak a tiltott övezet két órás végigbarangolásából áll, hanem a katasztrófa utáni eseményekről, a kitelepítésről, a legveszélyesebb helyekről és technikai adatokról szóló előadásokból is. Persze nem a makettek nézegetése lesz a legizgalmasabb momentuma a túrának, de a hasznos információkkal kiegészülve megismerhetjük annak az eseménynek a hátterét, mely az egész világot megrázta és elgondolkodtatta az atomerőművek használatáról.

Egy Pripjaty városáról készített felvételt az alábbi videóra kattintva nézheted meg!
 

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Sztárok
Egy évtized után befejeződik az Elviszlek magammal című műsor, melyben D. Tóth Kriszta egy autó volánja mögött ülve faggatta aktuális vendégeit magánéleti és szakmai kérdésekről.
Lifestyle
A koronavírus-járvány felmérhetetlenül nagy hatást gyakorolt a társadalomra: a Great Lockdown idején az életünk fenekestül felfordult, és bonyolult - sok esetben feleslegesnek vagy túlzónak gondolt...
Lifestyle
Sztárok
Gyógyíthatatlan betegségben, a demencia egyik formájában szenved Bruce Willis, emiatt pedig jó ideje teljesen visszavonult a nyilvánosságtól, lányai viszont most olyan képet osztottak meg róla,...
Sztárok
A közkedvelt rádiós fontos témát karolt fel az egyik legnépszerűbb közösségi oldalon, egyöntetű elismerést kiváltva követőtáborából.
Utazás
A kevesebb csomag nagyobb szabadsággal járhat, de ha be szeretnénk férni csak egy kézipoggyászba, le kell mondanunk róla, hogy felkészüljünk minden “mi van, ha” esetre.