Csak a szexhez jó a tantra jóga?
A tantra szóról a legtöbben a soha nem tapasztalt szexuális élményekre és órákig tartó orgazmusokra gondolnak. De mire is jó valójában a tantra jóga?
A tantra két szanszkrit szóból erednek, melyek jelentése "felszabadulás" és "kiteljesedés", vagyis a tudat kiteljesítése felszabaduláshoz vezet. A tantra jóga már több mint 6000 éves, de tulajdonképpen egyidős az Univerzummal. A tantrikus hagyomány jelképei minden ősi kultúrában megtalálhatóak (Egyiptom, maják, etc.). A hinduizmus által kidolgozott tantra rendszer hatással volt a buddhizmusra, és egyéb keleti vallásokra.
A tantra nagy hangsúlyt fektet a mantrára és a jantrára. Az előbbi egy istenséghez szóló szanszkrit imádság, az utóbbi az istenek ábrázolása komplex szimbólumok formájában. A tantra egy olyan technika, melynek során az elménket elengedjük, és ennek révén válik felfedezhetővé a legbelsőbb önvalónk. A tantra jóga nem vallási gyakorlat, mely jótékony hatással van az emberek életének minden aspektusára kiterjed. Megerősíti a testet, csillapítja az indulatokat, segíti a gondolkodást, és segít kialakítani egy olyan belső egyensúlyt, amely megnyitja az utat egyfajta spirituális tudáshoz.
A tantra jóga célja, hogy felébresszük a gerinc aljánál összetekeredve alvó, spirituális energiából álló kígyót, a Kundalinit, amely az ébredés után a gerincoszlopon elhelyezkedő csakrákon áthaladva egyesíti Sívát és Saktit, a hindu tantrának a férfi és női princípiumait.
A csakrák az ember testében található energiaközpontok. A fizikai síkon megközelítőleg az endokrin rendszerrel (belső elválasztású mirigyek rendszere) esnek egybe. Az általánosan elfogadott rendszer szerint 7 fő csakra van. Az indiai filozófia szerint egymással összefüggő pontok, amelyeken keresztül az ember testében hullámzik az energia. A csakrák az óramutató járásával megegyező irányban forognak, ha környezetükből energiát vesznek fel, ellenkező irányba, ha energiát adnak le.
A tantra jóga szerint, az elme irányítja az agyat és az idegrendszert, a gerincoszlopnak pedig az a feladata, hogy az ingerválasz székhelyeként funkcionáljon. A tantra e két rendszer összehangolásának elérésére törekszik. A tantra jóga segítséget nyújt érzékeink kitágításában, és ezáltal lehetővé teszi egy magasabb tudati szint elérését. Lényegében viszont a férfi és a női energiák egyesítéséről szól. Leglátványosabb hatása fizikailag, a testen mutatkozik, ami magával von egyfajta kiegyensúlyozottságot, nyugalmat, harmóniát.
A Tantra az Isteni Szeretet útja, a szexuális energia átalakítása révén. Azáltal, hogy elfogadjuk a szexualitás isteni mivoltát, felszabadulhatunk a szexuális vágyak alól, úgy hogy, átalakítjuk, nem pedig elnyomjuk azokat.
A tantra jóga tehát nem arról szól, hogy minél jobb legyen a szex, és nagyobb orgazmust éljünk át, de a csakrák megnyitásával, és a szabad energiaáramlás segítségével a szexuális élvezetek egy egészen más szintjére léphetünk. De ha céltudatosan a szexuális életünkön szeretnék változtatni, akkor a tantrális szex gyakorlatait kell elsajátítani, melyek a tantra jógából építkeznek.