Kovács Nóra Anna

A leginspirálóbb fiatal tehetség kategória jelöltje
Mérnökinformatikus hallgató, Rusty robot fejlesztője

Bemutatkozás

Erdélyből, egy kis faluból, Körösfőről származom, ahol a hagyományok és a természet szeretetét kaptam örökségül. 9. osztályos koromban kezdtem el dolgozni a Rusty ("Rozsdás") című projektemen, amely új keretek közé helyezi az ember és technológia interakcióját a közterületi szemét csökkentése érdekében. Emellett folyamatosan tevékenykedtem: részt vettem versenyeken, korepetáltam diákokat, robotika órákat tartottam, diaszpórákkal kapcsolatos projekteken dolgoztam, és a programjaim jelenleg is hasonlóan izgalmasak. Mindig úgy éreztem, hogy a megnövekedett felelősség csak növeli a motivációmat és boldogságomat. Jelenleg másodéves mérnökinformatikus hallgató vagyok a BME-n, ahol tanársegéd leszek, és új projektek is tervben vannak. Tudomány iránti szeretetemet feltehetően édesapámtól örököltem, akivel sok tudományos és fantasztikus filmet néztünk meg és sokat LEGOztunk együtt.

Életkor

19

Mottó

Nincs konkrét mottóm, de van egy idézet, amely már régóta elkísér az utamon, így szól: „Hogy mennyi esélyünk van a sikerre, annak vajmi csekély köze van az életkorunkhoz. Csak az számít, hogy hajlandók vagyunk-e újra és újra próbálkozni, hogy elérjük az áttörést.” — Barabási Albert-László. Ez az idézet mindig emlékeztet arra, hogy a kitartás és a folyamatos próbálkozás a legfontosabb a siker elérésében.

Sikerek

A legnagyobb eredményeim közül a legkiemelkedőbb, hogy 2023-ban részt vehettem Dallasban az International Science and Engineering Fair (ISEF) nevű versenyen, amely a világ legnagyobb és legismertebb STEM tudományos eseménye. Ez a verseny évente megrendezésre kerül az Egyesült Államokban, és a fiatal tudósok és mérnökök számára egyedülálló lehetőséget biztosít a nemzetközi szintű bemutatkozásra. Emellett büszke vagyok arra is, hogy megkaptam a Bright Young Minds Award-ot a Leideni European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) versenyén. Különleges élményt jelentett számomra a svájci SWISS Talent Forum-on való részvétel is, ahol a körforgásos gazdaságról tanulhattam és megoszthattam ötleteimet Európa legtehetségesebb fiataljaival. Szintén nagy megtiszteltetés volt számomra elnyerni az első díjat a 31. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen. Továbbá, sikerként éltem meg azt is, hogy előadhattam a 25. Kárpát-medencei Nyári Egyetemen, és részt vehettem egy tanulmányi héten Cambridge-ben.

Díjak

  • Bright Young Minds Award (a tudományt és a társadalmat legjobban összekötő díj): European Union Contest for Young Scientists (EUCYS)/EU Fiatal Tudósok Versenye: 2022. szeptember 17.
  • 31. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny első díj (és legjobb határon túli pályázat): 2022
  • Felfedezettjeink-díj: XVI. Kárpát-medencei tehetségnap: 2023 március
  • A Barabási Albert László fizikus által megfogalmazott EdisonKids versenyen első díj és legmegvalósíthatóbb pályamű cím: 2020.november
  • II. Rákóczi Ferenc Alapítvány kisfilmek kategóriában első díj: 2020. június ~(A János Zsigmond Unitárius Kollégium) Szabó Árpád díja (közösségi szolgálatban és magatartásban felmutatott eredményekért): 2022. szeptember 30.

Motiváció

Motivációt legfőképpen a családom és a mentorjaim támogatásából merítek. A családomat mindenképp egy szupererő forrásnak nevezném; ők azok, akik mindig is mellettem álltak és hittek bennem. Az ő szeretetük és támogatásuk nélkül nem lennék ott, ahol ma vagyok. Emellett az Erdélyi Innovációs Műhely is óriási támaszt nyújtott számomra, ahol kiváló mentorok, mint Gyenge Ervin, Kiss Alpár és Kovács Róbert-Jenő segítettek az utamon. Ők nemcsak szakmai tanácsokkal láttak el, hanem személyesen is támogattak, és mindig ösztönöztek a legjobb teljesítmény elérésére. Az ő elkötelezettségük, tudásuk és becsületességük példaértékű számomra, és folyamatosan inspirálnak arra, hogy én is hasonló elhivatottsággal dolgozzak.

Inspiráció

Engem leginkább azok az emberek inspirálnak, akik szenvedéllyel és kitartással dolgoznak a céljaik elérésén, és szerencsére sok ilyen ember vesz körül. Ide tartoznak a mentorjaim, valamint a volt és jelenlegi tanáraim. Inspirálóak számomra a barátaim is, akiknek törekvései gyakran új ötletekre sarkallnak. Versenyeken is találkoztam olyan zsűritagokkal, akik példaképpé váltak számomra, mint például Laufer Tamás. Emellett a természettudományok szépsége és a felfedezés izgalma is folyamatosan hajt előre.

A szakmai sikerek mellett mit tartasz még fontosnak magadról elmondani?

Szakmai sikereim mellett hivatásomnak érzem, hogy motiváljam a diákokat, és megmutassam nekik: nem létezik olyan álom, ami túl nagy lenne. Az én történetem is bizonyítja, hogy egy kis falusi iskolából is el lehet jutni a legnagyobb versenyekre. Másrészt, meggyőződésem, hogy nincs lépésről lépésre követendő útmutató, de bátorítom a kilógni vágyó fiatalokat, hogy merjenek kérdezni, próbálkozni és részt venni tudományos versenyeken, mint a TUDEK vagy az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia. Tudom, hogy az út tele van kihívásokkal és nehézségekkel, de a céltudatosság és a folyamatos fejlődés lehetőséget ad arra, hogy nemzetközi szinten is megmutassák tehetségüket.

Hogyan lendülsz át az esetleges mélypontokon, mi segít?

Mélypontokon átlendülni számomra leginkább a támogatói hálózatom segítségével sikerül. Ők emlékeztetnek a céljaimra és a korábbi sikereimre, amikor én magam kételkedem. Emellett a természetben töltött idő vagy egy kis testmozgás, például a tenisz, szintén sokat segít nekem.

Mi inspirált arra, hogy ezt a pályát/területet válaszd?

Mindig is céltudatos voltam, és már kiskoromban vonzottak a reáltudományok. Az űrrel és robotokkal kapcsolatos szenvedélyemet valószínűleg édesapámtól örököltem, akivel sok tudományos és fantasztikus filmet néztünk meg, és persze rengeteget LEGOztunk. Úgy tűnik, az apukámnak sikerült beépítenie az 'űrtechnika' kódot a családi DNS-be, mert a testvérem is érdeklődik ezek iránt!

Mit javasolsz azoknak - legyenek akár fiatalok vagy újrakezdők -, akik még keresik az útjukat?

Ha még keresed az utadat, ne aggódj, mindannyian így kezdjük! Az én történetem arról szól, hogy egy kis faluból is el lehet jutni a világ nagy színpadára – ehhez csak sok próbálkozás és némi bátorság kell. Épp ezért ne félj kérdezni, segítséget kérni (ahogy én is tettem), próbálkozni, és bátran jelentkezz tudományos versenyekre, mint a TUDEK vagy az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia, mert ezek mindenképp közelebb visznek a céljaidhoz.

Hogy látod a nők helyzetét a saját területeden?

A mérnökinformatika területén, ahol tanulok, a nők még mindig kisebbségben vannak - úgy tudom, hogy jelenleg csak a diákok körülbelül 15%-a nő. Ez részben kevesebb női példaképet és még mindig élő sztereotípiákat jelent. Ugyanakkor véleményem szerint a nők egyre többet tesznek hozzá a szakmához, és egyre inkább elismerésben részesülnek. Bár a számok lassan változnak, a szenvedély és a tehetség mindig érvényesül.

Milyen érzések fogtak el, amikor megtudtad, hogy az Inspiráló Nők Díjra jelöltünk?

Amikor megtudtam, hogy jelöltek, először megdöbbentem és csak mosolyogtam. Azonnal tele lettem izgalommal és hálával, így szaladtam a szüleimhez, hogy elmeséljem nekik is, hogy együtt örüljünk. Nagyon megtisztelő volt, és az ilyen dolgok mindig feltüzelnek, hogy még nagyobb lelkesedéssel folytassam a munkát.

Ismerd meg Kovács Nóra Annát és add le voksodat a lap alján található Szavazok! gombra kattintva!