Elfogadták az uniós vakcinaútlevelet, a keleti oltásokra azonban nem lesz érvényes

Az Európai Parlament képviselőinek többsége arra szavazott, hogy csak az uniós gyógyszerügynökség által jóváhagyott vakcinával oltottaknak járjon automatikusan az utazási könnyítés. Ez azt jelenti, hogy a kínai és orosz oltást részesülők nem kapnák meg a digitális zöldigazolványt.
Elfogadták a digitális zöldigazolványt
„Elfogadta az Európai Parlament az úgynevezett digitális zöld igazolványról, vagyis az európai vakcinaútlevélről szóló jogszabálytervezetet, azokat a módosítókat azonban leszavazta a többség, amely az Európai Unió által jelenleg még nem engedélyezett vakcinák esetében is azok automatikus és kölcsönös elfogadására szólította volna fel a tagállamokat” – közölte Ujhelyi István Európai Parlamenti képviselő a Facebook-oldalán csütörtök délelőtt.
540 szavazattal, 119 ellenszavazat és 31 tartózkodás mellett szavazta meg az Európai Parlament saját tárgyalási álláspontját a digitális zöldigazolvány kapcsán. Így akár holnaptól megkezdődhetnek az intézményközi tárgyalások az Európai Bizottság és az Európai Tanács küldötteivel annak érdekében, hogy júniusban, a turisztikai szezonra működőképes legyen a rendszer – számolt be a hvg.hu.
Az EP javaslata alapján a dokumentumot célszerű lenne a COVID-19 igazolvány névvel illetni, ami arra hivatott, hogy – az eredeti bizottsági javaslattal összhangban – tanúsítsa, hogy tulajdonosa megkapta a koronavírus elleni védőoltást, vagy friss negatív teszteredménnyel rendelkezik, esetleg hogy korábban már átesett a fertőzésen.
A zöld tanúsítvány az utazás egyik fontos feltétele lehet
A dokumentumot a Parlament nem tekinti útiokmánynak. Lényege abban áll, hogy az igazolvány birtokában annak tuajdonosának ne kelljen további kötelező utazási korlátozásokra – például karanténra, önkéntes karanténra vagy tesztelésre – számítaniuk. A képviselők hangsúlyozzák, hogy a tagállamoknak a be nem oltottak hátrányos megkülönböztetésének elkerülése céljából és gazdasági okokból „egyetemes, hozzáférhető, időben történő és ingyenes tesztelési lehetőségeket" kellene biztosítaniuk.
A parlamenti állásfoglalás azonban rögzíti, hogy a tagállamok általi kölcsönös elismerésnek kötelezően csak az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jóváhagyott vakcinákra kellene kiterjednie. Ezen túlmenően minden tagállam maga döntheti el, hogy olyan oltóanyaggal elvégzett oltásról szóló igazolást is elfogad-e, amely legalább az Egészségügyi Világszervezet (WHO) veszélyhelyzeti alkalmazási engedélyt kapott oltóanyagokat tartalmazó listáján szerepel. Jelenleg sem a kínai Sinopharm, sem az orosz Szputnyik nem rendelkezik ezzel az engedéllyel, de a Sinopharm napokon belül megkaphatja. Ugyanakkor ez még mindig csak arra lenne elég, hogy a tagállamok mérlegeljék az elfogadását.
Lapozz, még nincs vége!
Fotó: 123rf.com
Oldalak
